Nápis na hrobe pápeža Františka pobúril odborníkov, grafická chyba bije do očí. Rozostupy medzi písmenami mena Franciscus (latinský tvar mena pápeža Františka), vyrytého do mramorového náhrobku, sú nepravidelné a ignorujú základné pravidlá typografie. Problém si okamžite všimli profesionáli v oblasti dizajnu i bežní pozorovatelia, píše portál L’Espresso.
V grafickom dizajne sa takémuto manuálnemu upravovaniu vzdialeností medzi konkrétnymi dvojicami písmen hovorí „kerning“. Cieľom tejto úpravy je zabezpečiť čo najlepšiu čitateľnosť a estetickú vyváženosť textu. Bežné počítačové programy používajú rovnakú vzdialenosť medzi všetkými znakmi, no v praxi sa písmená líšia – niektoré sú úzke a zaberajú menej miesta (napr. „i“ alebo „f“), iné sú širšie alebo okrúhlejšie (ako „o“ či „g“). Preto sa kerning často nastavuje ručne: úzke písmená sa viac rozostúpia, kým širšie sa naopak priblížia.
Dielo tak stratilo na dôstojnosti
Tieto zásady sú známe už od staroveku a kamenári ich obyčajne veľmi dobre ovládajú. V tomto prípade však zrejme zlyhali. Rozostupy medzi prvými písmenami mena Franciscus, najmä medzi „R“, „A“ a „N“, sú nápadne veľké, čo kazí celkový vizuálny dojem a pôsobí rušivo. Pôsobivé dielo tak stratilo na dôstojnosti.

František zomrel na Veľkonočný pondelok, 21. apríla o 7:35 ráno, vo svojom súkromnom apartmáne v Dome svätej Marty vo Vatikáne. Podľa úmrtného listu bola príčinou smrti mozgová príhoda, následná kóma a nezvratné zlyhanie krvného obehu. Dokument zároveň uvádza, že ešte predtým pápež prekonal akútne respiračné zlyhanie, ktoré bolo dôsledkom obojstranného zápalu pľúc počas hospitalizácie.