Mnohí Slováci označujú Oravský hrad za ten úplne najkrajší. Je vybudovaný na skale nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Na mieste starého dreveného hrádku ho začali budovať po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností.
V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva, pričom mu patrila takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. V roku 1556 sa dostal do rúk Turzovcov, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Svoju dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.
Keď Turzovci vymreli, mal hrad viacerých majiteľov, ktorí sa oň nestarali. Najväčšia katastrofa hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel. Po tejto udalosti sa pre svojich správcov stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po 2. svetovej vojne.
Horor na hrade
Ak miluješ horory, určite ti nemusíme predstavovať ikonický film Nosferatu, symfónia hrôzy, ktorý dodnes patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. Film vznikol len tri roky po skončení prvej svetovej vojny a natáčal sa práve na Oravskom hrade. Svoju premiéru mal v Berlíne v roku 1922.
Fanúšikom hradov a hororov sa tak po sto rokoch naskytne unikátna možnosť pozrieť si túto klasiku priamo tam, kde sa natáčala. Premietanie bude prebiehať na hlavnom nádvorí Oravského hradu 30. júna. Bude to zážitok, ktorý sa možno tak skoro nezopakuje.