Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.3.2024
sk
Anežka
cz
Anežka
, Agnes, Ines

Na najvyššom vrchu rakúskych Álp uviazli zranení Slováci. Záchranári ich nevedia vyslobodiť

Problémom sú poveternostné podmienky.


U našich rakúskych susedov došlo k veľmi nepríjemnej situácii. Dvojica slovenských horolezcov v nedeľu uviazla na vôbec najvyššom vrchu rakúskych Álp zvanom Grossglockner. K dvojici sa záchranári nevedia dostať, informujú TV Noviny.

Dvojica sa ozvala v núdzovom volaní v nedeľu večer. V telefonáte uviedli, že utrpeli zranenia potom, ako na nich padla skala na severnej stene Grossglockneru. Slovákom sa podarilo schovať do bivaku v obrovskej nadmorskej výške približne 3200 metrov (pozn. red. Grossglockner má celkovú nadmorskú výšku až 3798 metrov.)

Rakúšania zostavili záchranný tím, v ktorom sa nachádzajú zložky horskej záchrannej služby Heiligenblut, ako aj alpskej polície Spital an der Drau a záchranný vrtuľník RK1.

Nevedia sa k nim dostať

„Vzhľadom na silný vietor sa k dvom alpinistom už nedalo dostať a vrtuľníkom ich zachrániť,“ uviedla polícia pre rakúsky denník Kronen Zeitung.

Záchranárom nevyšiel pokus ani dnes ráno, dôvodom bolo príliš veterné počasie, čo im zabránilo v použití vrtuľníku. Jedinou možnosťou bola dlhá cesta na lyžiach, čo by bolo veľmi nepraktické.

Podľa informácií, ktoré uviedol človek z horskej záchrannej služby Heiligenblut, by sa mali horolezci nachádzať v celkom dobrom stave. Údajne nie sú až tak vážne zranení a v bivaku majú teplo a zároveň aj jedlo.

Najbližšie by mali riešiť ďalší postup dnes o 14.00.

„Ak sa záchrana nepodarí dnes, alpinisti tam budú musieť zostať hore ďalšiu noc a zajtra by sme to skúsili znova,“ oznámil Klaus Brandstätter z horskej záchrannej služby Heiligenblut.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.