Vieš si predstaviť, že by z neba pršali ryby? Alebo dokonca žaby, pavúky či medúzy? Nie je to taký nonsens, ako by sa mohlo zdať. V niektorých častiach sveta sa podobné netradičné dažde naozaj vyskytujú. Ich prípady boli tiež zaznamenané prakticky v celej histórii ľudstva.
Už rímsky prírodný filozof Plínius Starší popísal prípady, keď z oblohy padali ryby a žaby. Často boli tieto dažde vnímané ako zlé znamenie, najmä medzi poverčivými ľuďmi či náboženskými autoritami. Považovali ich za prejav démonickej aktivity či čarodejníctva. Prečo ale k tomuto javu vlastne dochádza?
Vietor a tornáda
Odpoveď sa pokúšal nájsť francúzsky biológ André-Marie Ampère už na začiatku 19. storočia. Podotkol, že príčinou môže byť mimoriadne silný vietor, ktorý dokáže tieto zvieratá zdvihnúť a prenášať aj kilometre ďaleko. To, že ide väčšinou o žaby či hadov, má logiku, keďže tieto zvieratá sú veľmi ľahké.
Ako ale vysvetliť padajúce ryby či medúzy? Tie sa predsa nachádzajú pod vodou. Podľa odborníkov je zrejme na vine tornádo, ktoré sa pohybuje nad hladinou. To dokáže zdvihnúť zvieratá do veľkej výšky a preniesť ich cez značné vzdialenosti.
Hoci stále ide skôr o raritný jav, v niektorých častiach sveta sa s ním stretávajú často. Napríklad v takom Hondurase údajne ryby z neba pršia každé leto. Pri tejto príležitosti sa dokonca koná Festival de Lluvia de Peces, teda Festival pršiacich rýb. Je spojený s oslavami a karnevalom.