Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Na niektorých miestach pršia ryby, pavúky či žaby. Prečo k tomuto javu dochádza?

Dážď zvierat je síce raritný, ale nie nemožný.


Vieš si predstaviť, že by z neba pršali ryby? Alebo dokonca žaby, pavúky či medúzy? Nie je to taký nonsens, ako by sa mohlo zdať. V niektorých častiach sveta sa podobné netradičné dažde naozaj vyskytujú. Ich prípady boli tiež zaznamenané prakticky v celej histórii ľudstva.

Už rímsky prírodný filozof Plínius Starší popísal prípady, keď z oblohy padali ryby a žaby. Často boli tieto dažde vnímané ako zlé znamenie, najmä medzi poverčivými ľuďmi či náboženskými autoritami. Považovali ich za prejav démonickej aktivity či čarodejníctva. Prečo ale k tomuto javu vlastne dochádza?

Profimedia

Vietor a tornáda

Odpoveď sa pokúšal nájsť francúzsky biológ André-Marie Ampère už na začiatku 19. storočia. Podotkol, že príčinou môže byť mimoriadne silný vietor, ktorý dokáže tieto zvieratá zdvihnúť a prenášať aj kilometre ďaleko. To, že ide väčšinou o žaby či hadov, má logiku, keďže tieto zvieratá sú veľmi ľahké.

Ako ale vysvetliť padajúce ryby či medúzy? Tie sa predsa nachádzajú pod vodou. Podľa odborníkov je zrejme na vine tornádo, ktoré sa pohybuje nad hladinou. To dokáže zdvihnúť zvieratá do veľkej výšky a preniesť ich cez značné vzdialenosti.

Shutterstock

Hoci stále ide skôr o raritný jav, v niektorých častiach sveta sa s ním stretávajú často. Napríklad v takom Hondurase údajne ryby z neba pršia každé leto. Pri tejto príležitosti sa dokonca koná Festival de Lluvia de Peces, teda Festival pršiacich rýb. Je spojený s oslavami a karnevalom.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.