Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Na Novom Zélande žije päťkrát viac oviec ako ľudí. Je to však rekordne nízke číslo

Napriek tomuto "prečísleniu" ide o vôbec najnižší "náskok", aký tam majú ovce pred ľuďmi od polovice 19. storočia.


Na Novom Zélande žije aktuálne takmer päťnásobne viac oviec ako ľudí. Napriek tomuto „prečísleniu“ ide o vôbec najnižší „náskok“, aký tam majú ovce pred ľuďmi od polovice 19. storočia. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v pondelok novozélandský štatistický úrad.

Na Novom Zélande je podľa najnovšieho päťročného sčítania štatistického úradu (Stats NZ) oveľa menej oviec ako v Austrálii, a to napriek tomu, že je táto ostrovná krajina častým terčom vtipov týkajúcich sa práve početnosti týchto zvierat. Ovčia populácia na Novom Zélande v júni 2022 predstavovala 25,3 milióna jedincov, čo je o dve percentá, respektíve o 400.000, oviec menej, ako pri predošlom sčítaní pred piatimi rokmi.

Shutterstock

„Pomer počtu oviec k počtu ľudí klesol k roku 2022 pod päť ku jednej, čo sa stalo prvýkrát od roku 1850, od ktorého sa zaznamenáva početnosť ovčej populácie,“ uviedol Jason Attewell, analytik zo Stats NZ. Dodal, že v tomto smere bol rekordný rok 1982, keď na Novom Zélande pripadlo na jednu osobu 22 oviec. Attewell ďalej priblížil, že v Austrálii žije aktuálne trikrát viac oviec, než na Novom Zélande: na jedného obyvateľa tam však pripadajú približne tri tieto zvieratá.

Nový Zéland s 5,2 miliónom obyvateľov je jedným z hlavných svetových exportérov vlny, pričom len vlani vyviezol do zahraničia vlnu v hodnote 263 miliónov eur. Rastúce náklady na chov a klesajúce ceny vlny však zapríčinili výrazný pokles ovčej populácie v tejto krajine, kde žilo ešte v 80. rokoch minulého storočia 72 miliónov týchto zvierat.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje