Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Na oblohe sa zjaví zelená kométa, ktorú zrejme budeš môcť sledovať voľným okom

Ďalšiu príležitosť budeš mať o 50-tisíc rokov.


Už o pár dní budeme mať príležitosť kochať sa zaujímavým vesmírnym predstavením. Do blízkosti našej planéty zavíta kométa, ktorá sa tu naposledy ocitla pred 50-tisíc rokmi. Jej zelené žiarenie by malo byť pozorovateľné voľným okom.

Kométa s názvom C/2022 E3 (ZTF) bola objavená v marci 2022. Podľa CNN je za charakteristické zelené sfarbenie zodpovedné uvoľňovanie plynov, ktoré nastáva pri tom, ako sa zamrznuté teleso pohybuje v blízkosti Slnka a roztápa sa jeho povrch.

Na oblohe sa zjaví zelená kométa, ktorú zrejme budeš môcť sledovať voľným okom
Profimedia

Ako píše web Space, počas priblíženia sa k Slnku bude kométu možné pozorovať pomocou ďalekohľadu. Pri pohybe v „našej štvrti“ sa C/2022 E3 (ZTF) dostane k Slnku len na vzdialenosť 160 miliónov kilometrov.

Na začiatku februára sa kométa výrazne priblíži k Zemi a 2. februára by mala byť najbližšie k našej planéte (42 miliónov kilometrov). V tomto bode by mala byť pozorovateľná voľným okom a nemalo by byť veľmi náročné ju dokonca odfotografovať.

To, či to tak naozaj bude, závisí od mnohých okolností. Kométy sú pomerne ťažko predvídateľné a svoju rolu zohrá aj počasie na Zemi. Zlé poveternostné podmienky môžu všetko skomplikovať. Ak ti to teraz nevyjde, ďalšiu príležitosť budeš mať o 50-tisíc rokov…


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.