Na ostrove Elliðaey stojí len jediný dom. Už takmer 100 rokov je to najosamelejšie miesto na svete

Opustený ostrov s jedinou stavbou púta pozornosť.

Zdroj: Shutterstock

Asi by sme našli mnoho ľudí, ktorí si myslia, že žijú izolovaní od spoločnosti či sveta. Možno si sám myslíš, že tvoje bydlisko je niekde na „konci sveta“, kde líšky dávajú dobrú noc. Vieš si ale predstaviť, že na svete existujú ešte oveľa izolovanejšie miesta?

Ako uvádza aj portál Unilad, úplne najosamelejšou stavbou je dom na ostrove Elliðaey v oblasti Westmanských ostrovov v blízkosti Islandu. Malý, izolovaný ostrov a domček na ňom sú neobývané už takmer 100 rokov.

Diego Delso/ Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Isla_Elli%C3%B0aey,_Islas_Vestman,_Su%C3%B0urland,_Islandia,_2014-08-17,_DD_106.JPG)

Na konci sveta

Nebolo to tak vždy. V minulosti na ňom žila menšia populácia obyvateľov. Úplne poslední z nich ale ostrov opustili v 30. rokoch. Teraz sa rôznym dobrodruhom či turistom naskytne naozaj pozoruhodný pohľad. Môžu vidieť celý ostrov pokrytý trávou a na ňom chúliacu sa osamelú stavbu. Ohľadom domu medzi miestnymi koluje hneď niekoľko bizarných príbehov.

Jeden z tých najdivokejších tvrdí, že dom patrí neznámemu boháčovi, ktorý si ho postavil, aby naň mohol utiecť v prípade, že svet zasiahne zombie apokalypsa. Iné tvrdenia hovorili o tom, že dom patrí náboženskému pustovníkovi či dokonca známej speváčke Björk. Skutočnosť je ale oveľa nudnejšia. Dom je totiž obyčajným poľovníckym zámočkom, ktorý vlastní Elliðaeyská lovecká asociácia. Postavený bol v roku 1985 a lovci ho údajne dodnes využívajú.

Shutterstock

Ideálne miesto pre život?

Na internete by sme našli mnohé názory používateľov, ktorí sa vyjadrili, že presne na takomto ostrove by chceli žiť. Ďaleko od rušného a stresujúceho sveta, okolo len ticho a šum mora. Veď je to idylka, no nie? Nie tak celkom. Hoci ako turista sa na Elliðaey dostať môžeš, dlhodobý život na ňom by bol viac než komplikovaný.

Po prvé, ostrov je chránenou rezerváciou, keďže ide o oblasť, kde vo veľkom hniezdia rôzne druhy morských vtákov (napr. víchrovníček morský), a po druhé, nie je na ňom zavedená elektrina, nie je tam žiadny zdroj pitnej vody ani kanalizácia.

The loneliest house in the world (Elliðaey island, Iceland) from interestingasfuck

O tom, že by si tam nechytil mobilný signál, ani nehovoriac. Život na takom mieste by teda nebol žiadny med. Človek tam nemôže ani loviť, keďže na ostrove nežijú žiadne na to vhodné zvieratá, okrem niektorých vtákov, najmä druhu nazývaného mníšik. Jeho lov síce nie je nelegálny, ale faktom je, že mníšik patrí medzi ohrozené druhy, takže živiť sa ním by asi nebolo múdre.

Na internete sa objavilo aj niekoľko príspevkov od ľudí, ktorí tvrdia, že na ostrove boli a podotkli, že život na ňom by bol ťažký aj kvôli náročnému terénu. Prístup na ostrov je tak možný len v malom vrtuľníku či na motorovom člne. Napriek tomu má v sebe pohľad na ostrov s osamelou chatkou niečo romantické a idylické.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
13 dôkazov, že dnešná generácia mladých je "hanbou" pre celú planétu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME