5. Zostane to medzi nami – 2004, 26 %
Zostane to medzi nami od režiséra Mira Šindelku sa so svojimi 26 % umiestňuje na pozíciu 521. najhoršieho filmu na portáli ČSFD. Snímka rozpráva príbeh troch osôb, ktoré nie sú schopné žiť v partnerstve, no zároveň ani sami. Ide v podstate o akúsi melodrámu. Postavy preháňajú a príbeh je postavený iba na ich vzájomných a prehnaných interakciách.
„Najdlhšia reklama na obchodno-zábavné centrum Aupark má podobu milostnej zápletky, ktorej kľúčové momenty prebehnú v bare s romantickým pozadím fučiacich tiel posilňovne tohto megastoru,“ píše sa hneď v prvom komentári pod profilom filmu.
4. Jesenná (zato) silná láska – 2003, 25%
Jesenná (zato) silná láska mohla svojich divákov okúzliť skvelým hereckým obsadením na čele s Jozefom Vajdom, Milanom Lasicom, Ester Geislerovou a Annou Javorkovou, no nestačilo to. Snímka rozpráva komorný príbeh starnúceho hudobného skladateľa žijúceho vo vyprahnutom manželskom zväzku, v ktorom nenachádza ani inšpiráciu pre svoju tvorbu, ani zmysel života. Až pri náhodnom stretnutí s mladou poetkou objavuje lásku a inšpiráciu, ktorú po celý čas hľadal vo svojej hudbe.
Film od ikonickej divadelnej herečky a režisérky Zity Furkovej však používateľov portálu ČSFD dostal do rozpakov. Pod profilom filmu sa nachádza iba jeden komentár, ktorý to zhrňuje asi dostatočne: „Pani Furková je lepšia herečka než filmová režisérka.“
3. Líštičky – 2009, 23 %
Líštičky od režisérky Miry Fornay sa dostali aj medzi 10 najhoršie hodnotených slovenských filmov vôbec a medzi drámami si berú úctyhodné tretie miesto. Fornay už dlhšie patrí medzi tie zaujímavejšie a originálnejšie režisérky na Slovensku, no jej prvý film Líštičky v našich vodách nespravil príliš veľké vlny. Možno aj spravil, ale nie pozitívne. Vo filme ide o dve sestry, ktoré sa ocitli v Írsku a snažia si rozbehnúť lepší život. Dvojica je úplne rozdielna, čiže dochádza ku konfliktom, čo tvorí srdce filmu.
Ako znejú komentáre? Veľa ich nie je a ide o veľmi vulgárne a podvratné názory, čiže sa z nich pokúsime extrahovať aspoň nejakú objektívnu kritiku. Spracovanie filmu sa divákom zdalo príliš umelé a neosobné na to, ako sa snažilo divákov emocionálne vsadiť do situácie postáv. Niektorí však predsa len ocenili originálnu tému, s ktorou film prišiel.
2. Vášnivý bozk – 1994, 22 %
Režisér Miro Šindelka sa na tomto rebríčku objavuje už druhýkrát. Snímka Vášnivý bozk sa podobne ako Líštičky objavila aj v rebríčku najhoršie hodnotených slovenských filmov. Prečo? Melodramatickosť, nešťastné technické spracovanie a zvláštna, nekonzistentná réžia. Príbeh je jednoduchý, hlavná hrdinka zisťuje, že manžel je jej neverný, a jej život sa začína rozpadať.
„Plytké, nezaujímavé a experimentálne. Lenže experimentálne v tom najhoršom zmysle slova.“ Áno, v jednoduchosti je krása.
1. Cinka Panna – 2008, 22 %
Režisér Dušan Rapoš má hádam v každom našom rebríčku najhoršie hodnotených slovenských filmov aspoň jeden film. Jeho snímka Cinka Panna sa tu umiestňuje na prvom mieste a na ČSFD na 265. mieste, čo je už veľkolepý úspech. K filmu treba hádam povedať iba to, že diváci sa naň vo veľkom hrnuli do kina a nakoniec dostali Rapošov špeciál.
Ako hovoria používatelia portálu ČSFD: zle nastrihanú, obscénne nekvalitne zahranú a kostýmovo trápnu snímku plnú nelogickostí. Ide pritom o originálnu tému cigánskej dievčiny, ktorá chce uspieť, no žije v 18. storočí, čiže musí zápasiť so svetom mužov.