Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Na Podpoľaní odstránili ďalšieho medveďa

Užívateľ poľovného revíru sa vzdal nároku na telesné pozostatky usmrtenej medvedice, ktoré boli následne ponúknuté Východoslovenskému múzeu v Prešove.


Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) v utorok 16. augusta v nočných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v lokalite Kalinovec obce Očová v okrese Detva. Ako informuje manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková, medveď túto oblasť pravidelne navštevoval, pohyboval sa v blízkosti rodinných domov a predstavoval nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov.

Zásahový tím ŠOP SR počas pravidelného monitoringu a hliadok na Podpoľaní evidoval v blízkosti obce Očová tri problematické jedince medveďa hnedého. „Medvede vyhľadávali potravu v ovocných sadoch v blízkosti rodinného domu a denne sa pohybovali v okolí aj počas dňa. Aj napriek použitiu rôznych foriem averznej terapie vo forme plašenia svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom, medvede nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti,“ popisuje manažérka a dodáva, že toto bol dôvod, prečo sa zásahový tím rozhodol odstrániť jedného z problematických medveďov z populácie.

Usmrtenie štvorročnej medvedice s váhou 60 kilogramov by tak zároveň malo slúžiť ako ďalšia forma zastrašenia pre zostávajúcich súrodencov. Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho umiestnenie do odchovného zariadenia nie je vhodné, nakoľko ide o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nie je možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Zásahový tím ŠOP SR naďalej medvede pri Očovej monitoruje a bude zisťovať či odstránenie tohto medveďa bude mať vplyv na správanie zostávajúcich problémových jedincov.

Užívateľ poľovného revíru sa vzdal nároku na telesné pozostatky usmrtenej medvedice, ktoré boli následne ponúknuté Východoslovenskému múzeu v Prešove. „Región Podpoľania je pre zvýšený výskyt medveďa hnedého intenzívne monitorovaný a Zásahový tím ŠOP SR robí všetky potrebné opatrenia za účelom zabezpečenia bezpečnosti miestnych obyvateľov,“ doplnila Bocková


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť