Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Na poslancov čaká rokovanie o rodičovskom bonuse aj odsúhlasenie vstupu Švédska a Fínska do NATO

Poslanci by sa tiež mali na schôdzi zaoberať zákazom symbolov propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie v budovách štátnych inštitúcií.


Návrh na zavedenie rodičovského dôchodku je jedným z bodov riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa začína dnes o 09:00.

Po minulotýždňových dvoch neúspešných pokusoch o otvorenie schôdze sa očakáva, že dnes sa bude pri otvorení schôdze prezentovať dostatočný počet poslancov. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v piatok na tlačovej besede sľúbil, že poslanci za jeho stranu riadnu schôdzu parlamentu pomôžu otvoriť. „Naším záujmom nie je dlhodobo blokovať parlament. Budeme hlasovať za dva energetické zákony,“ povedal Sulík.

Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť podľa navrhovanej novely zákona o sociálnom poistení od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Na programe je tiež návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR s Protokolom k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Švédskeho kráľovstva a Fínskej republiky. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer minulý týždeň upozornil na to, že pre letnú parlamentnú prestávku i koaličnú krízu je Slovensko jednou z posledných štyroch krajín, ktoré neodobrilo vstup severských krajín. Podľa ministra Káčera to nie je dobrý signál. V júli tohto roka vláda odsúhlasila ratifikáciu príslušných protokolov k vstupu Švédska a Fínska do NATO. Okrem toho však tento vstup musí schváliť i parlament a následne ho prezidentka SR Zuzana Čaputová môže ratifikovať.

Poslanci by sa tiež mali na schôdzi zaoberať zákazom symbolov propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie v budovách štátnych inštitúcií. Návrh má na schôdzi predložiť poslanec György Gyimesi (OľaNO) spolu s Tomášom Tarabom, ktorý kandidoval za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Za porušenie tohto ustanovenia navrhujú pokutu do sedemtisíc eur, ktorú by mohol právnickej osobe uložiť okresný úrad. Zákaz umiestňovania symbolov má podľa návrhu platiť pre interiér aj exteriér budov štátnych inštitúcií. Týkať sa má aj objektu, v ktorom sídli verejný ochranca práv. Práve úrad ombudsmanky vyvesil dúhovú vlajku v deň dúhového pochodu na podporu LGBT komunity.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť