Hákový kríž je natoľko jednoduchý symbol, že sa veľmi často vyskytne (náhodne alebo nie až tak náhodne) na rôznych nečakaných miestach. Pre takéto prípady dokonca existuje špecifický subreddit accidentalswastika. Tentoraz sme tam mali možnosť vidieť cestoviny až z ďalekého Japonska. Výrobca ich nazýva „nindžovské hviezdice“. Špecifický tvar má zabezpečiť rýchlejšie uvarenie týchto slížov.
Nacistoviny sú hotové skôr, než Francúzi stihnú kapitulovať
Ako je možné, že sa takýto výrobok objaví na trhu?
V Japonsku, a v ďalších ázijských krajinách, je svastika vnímaná úplne inak, ako v Európe. Niekoľkotisícročný symbol nazývaný manji 卍 sa často vyskytuje v náboženskom prostredí. Reprezentuje šťastie, blahobyt a dobré zdravie. Donedávna bol používaný na japonských mapách ako značka pre chrámy.
Presne v duchu východoázijských filozofií má všetko svoj protiklad, ktorý udržiava vo vesmíre rovnováhu. Výnimkou nie sú ani kontroverzné symboly. Zatiaľčo pre západné krajiny je nežiadúci hákový kríž, vo východnej Ázii pohoršenie vyvoláva imperiálna japonská zástava.
Hlavne v Číne a v Kórei, v krajinách najviac trpiacich japonskou agresiou, je táto vlajka vnímaná podobne ako v Európe hákenkrajc. Pripomína najväčšie hrôzy a utrpenie. Ďalšia podobnosť spočíva v tom, že imperiálna zástava je obľúbeným symbolom rôznych gangov, vyvrheľov a „protisystémových bojovníkov“ (čítaj fašistov) v Japonsku.
Rovnako, ako v Ázii natrafíte na zmrzlinové kornútky Hitler, kaviareň s nacistickou tematikou, či dievčenskú skupinu s veľmi zvláštnou estetikou, na Západe dostanete v obchodoch vaky, kryty na telefóny, či obaly na notebooky s motívom nechvaľne známej japonskej zástavy.
Tak, ako sa navzájom dopĺňajú jing a jang, dopĺňa sa navzájom Východ so Západom. Vďaka tomu si citliví ľudia z oboch spoločenstiev budú môcť vždy nájsť nejaké kultúrne nedorozumenia a dôvody na pohoršovanie sa .
Titulná fotografia: reddit.com
Zdroj: reddit.com