Na Sibíri objavili 18-tisíc rokov staré šteniatko. Jeho druh je záhadou

Odborníci sa snažia prísť jej na koreň.

Zdroj: Daniel Born / Unsplash

Na Sibíri objavili takmer perfektne zachované telo pravekého šteňaťa. Zvieratko, ktoré je staré 18-tisíc rokov, je však pre vedcov záhadou a doposiaľ sa im nepodarilo určiť, či ide o mláďa vlka alebo psa. Ako informuje portál The Guardian, telo malej psovitej šelmy objavili hľadači klov ešte v lete 2018 v permafroste blízko rieky Indigirka neďaleko mesta Jakutsk.

Šteňa je mimoriadne zachované, má nedotknuté zuby, kožušinu i ňufák. Experti zo švédskeho Centra pre paleogenetiku prostredníctvom rádiokarbónovej metódy datovania rebrovej kosti tvora potvrdili, že bol zamrznutý približne 18-tisíc rokov. Analýza genómu zase odhalila, že to bol samec. Podľa vedcov mal v čase smrti dva mesiace. Aj napriek rozsiahlym testom DNA sa však vedcom nepodarilo určiť jeho druh.

Podľa Davida Stantona zo spomínaného výskumného centra je zvyčajne pomerne jednoduché určiť rozdiely medzi psom a vlkom. „Už máme z toho veľa dát a s takým množstvom dát by sa dalo očakávať, že sa bude dať povedať, či to bolo jedno alebo druhé. Fakt, že to nevieme, by mohol naznačovať, že je z populácie, ktorá bola predchodcom oboch – psov i vlkov,“ priblížil nález pre televíziu CNN.

Obdobie, z ktorého šteňa pochádza, je údajne z hľadiska evolúcie vlkov a psov veľmi zaujímavé. „Nevieme, kedy presne boli psy domestikované, ale mohlo to byť približne v tom čase. Zaujíma nás, či je to naozaj pes alebo vlk, alebo možno niečo medzitým,“ dodal.

Švédski vedci po konzultácii s ruskými kolegami pomenovali objavené šteňa Dogor, čo v jakutštine znamená priateľ. Plánujú na ňom vykonať ďalšie testy, ktoré by im mohli pomôcť osvetliť jeho pôvod. Odborníci pracujú s viacerými teóriami.

Mohol by to byť raný druh moderného vlka alebo veľmi neskorý druh vlka z doby ľadovej, no i veľmi skorý exemplár domestikovaného psa. Ak by sa potvrdilo, že je Dogor pes, bol by to najstarší pes, ktorého kedy na svete našli.

Zdroj: SITA / úprava redakcie

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Keď sa ľuďom lepí smola na päty, vznikajú naozaj tragikomické momenty. Prinášame ti 15 z nich

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME