Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Na Sibíri objavili takmer perfektne zachované telo pravekého šteňaťa. Zvieratko, ktoré je staré 18-tisíc rokov, je však pre vedcov záhadou a doposiaľ sa im nepodarilo určiť, či ide o mláďa vlka alebo psa. Ako informuje portál The Guardian, telo malej psovitej šelmy objavili hľadači klov ešte v lete 2018 v permafroste blízko rieky Indigirka neďaleko mesta Jakutsk.

Šteňa je mimoriadne zachované, má nedotknuté zuby, kožušinu i ňufák. Experti zo švédskeho Centra pre paleogenetiku prostredníctvom rádiokarbónovej metódy datovania rebrovej kosti tvora potvrdili, že bol zamrznutý približne 18-tisíc rokov. Analýza genómu zase odhalila, že to bol samec. Podľa vedcov mal v čase smrti dva mesiace. Aj napriek rozsiahlym testom DNA sa však vedcom nepodarilo určiť jeho druh.

Podľa Davida Stantona zo spomínaného výskumného centra je zvyčajne pomerne jednoduché určiť rozdiely medzi psom a vlkom. „Už máme z toho veľa dát a s takým množstvom dát by sa dalo očakávať, že sa bude dať povedať, či to bolo jedno alebo druhé. Fakt, že to nevieme, by mohol naznačovať, že je z populácie, ktorá bola predchodcom oboch – psov i vlkov,“ priblížil nález pre televíziu CNN.

Obdobie, z ktorého šteňa pochádza, je údajne z hľadiska evolúcie vlkov a psov veľmi zaujímavé. „Nevieme, kedy presne boli psy domestikované, ale mohlo to byť približne v tom čase. Zaujíma nás, či je to naozaj pes alebo vlk, alebo možno niečo medzitým,“ dodal.

Švédski vedci po konzultácii s ruskými kolegami pomenovali objavené šteňa Dogor, čo v jakutštine znamená priateľ. Plánujú na ňom vykonať ďalšie testy, ktoré by im mohli pomôcť osvetliť jeho pôvod. Odborníci pracujú s viacerými teóriami.

Mohol by to byť raný druh moderného vlka alebo veľmi neskorý druh vlka z doby ľadovej, no i veľmi skorý exemplár domestikovaného psa. Ak by sa potvrdilo, že je Dogor pes, bol by to najstarší pes, ktorého kedy na svete našli.

Zdroj: SITA / úprava redakcie


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť