Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Honza (30) a Martin (27) z Plzne sú spolu s Róbertom (28) z Oravy kamaráti milujúci adrenalín a zábavu, ktorí sa rozhodli, že prvého novembra opustia svoje rodné domoviny a vydajú sa na takmer mesačnú cestu naprieč divokou Afrikou na škodovke stovke. A my ti umožníme ich dobrodružstvu prihliadať pomocou pravidelných článkov a príspevkov.

Nečakaj však strojené posty typu jedna fotka pyramídy a púšte, lebo s týmito bláznami to bude mať úplne inú príchuť a grády. Vďaka nim sa všetci spoločne, síce iba mentálne, presunieme do destinácií ako Maroko, Senegal, Mauritánia, Západná Sahara a zažijeme divočinu v tejto nebezpečnej, ale fascinujúcej krajine.

Šádou

Projekt, náplňou ktorého je, okrem iného, spoznávať nové krajiny a cudzie kultúry, vznikol spontánne minulý rok. „Povedali sme si s Martinom, že niekde pôjdeme na výlet a ja som navrhol, že by sme tam mohli ísť nejakým starým autom. Keďže vlastním autodielňu s veteránmi, mali sme pár áut na výber a nakoniec sme si zvolili škodovku stovku. Za cieľ prvej cesty sme si vybrali Ukrajinu, konkrétne mesto Odessa,“ spomína Honza.

Tento rok obmenili tretieho pasažiera, minulý rok ním bol kamarát Krištof, teraz s nimi pôjde Slovák Róbert, s ktorým ich spája záľuba v adrenalíne, dobrodružstve a slabosť pre bláznivé nápady.

Chlapci chcú výletom do tejto exotickej destinácie všetkým ukázať, že sa nie je čoho báť a cestovať sa dá aj so starým autom. Taktiež chcú spoznať cudziu kultúru a podať dôkaz o tom, že my sa tu v Čechách a na Slovensku nemáme až tak zle.

Šádou
Prečo ste sa rozhodli ísť práve na Ukrajinu?

Honza: Chceli sme najprv vyskúšať vycestovať do nejakej krajiny, ktorá nie je až tak vzdialená, či spolu vydržíme, či sa nepozabíjame. Pôvodný plán bol Čína, do ktorej sme nakoniec nešli ani tento rok, lebo by sme sa za mesiac nevrátili a všetci traja máme svoje regulérne zamestnania a z práce sme uvoľnení iba na mesiac.

Martin: Boli sme tam štrnásť dní, popravde desať z toho v Rumunsku, ktoré nás svojou krásnou prírodou úplne dostalo. Najviac asi cesty Transalpina a Transfagarasan, môžete to poznať z Topgearu.

Ako cestovanie v škodovke fungovalo? Kde ste prespávali?

Martin: Fungovali sme tak, že sme si stále ráno určili, ktorou cestou pôjdeme a či pôjdeme cez les alebo normálne po asfaltke. Šoféroval vždy Honza, lebo veterány majú náročnejšie riadenie, ktoré je odlišné od moderných áut a nechcel riskovať, že ho ja alebo Krištof zabijeme. Čo sa týka nocovania, prespávali sme vonku pod holým nebom, vyšlo nám skvelé počasie, čiže s tým nebol žiadny problém.

Spomeniete si na nejaký crazy zážitok?

Honza: Napadla mi taká vtipná historka, ako sme si išli po Transalpine s našou škodovkou stovkou, stretli sme nejakých frajerov na novom športiaku, ktorý sa im pokazil. Tak sme sa pri nich zastavili, Viper im opravili, zasmiali sa a išli ďalej. Stará dobrá škodovka vydrží viac ako nové fáro.

Šádou
Čo je potrebné si so sebou na cestu do cudzej krajiny zobrať?

Martin: Poučenie, ktoré mi dala Ukrajina, bolo, že to, čo si určite netreba zobrať, je sekerka a píla, pretože potom sa nám na hranici s Ukrajinou pomerne ťažko vysvetľovalo, že tam nejdeme usporiadať vražedný masaker, ale potrebujeme si s tým nachystať drevo na oheň.

Naopak, je povinnosť vziať si so sebou olovo do benzínu, dobrú náladu a opaľovací krém. Predsa sa tá jedna ruka vystrčená z okienka rýchlo spáli.

Máte stanovený cieľ cesty? Niečo, čo musíte v Afrike zažiť.

Martin: Jednoznačne chceme ísť škodovkou po púšti, to by mohol byť náš cieľ. A obzvlášť sa tešíme na prechádzanie hraníc a tamojšiu korupciu. Samozrejme tiež na prírodu. Zároveň sa toho taktiež (niektorí) trošku bojíme, pretože nás veľa ľudí straší, že sme blázni a že nás tam buď zabijú alebo zavrú.

Honza: A to je výzva. Najviac ma totiž vyprovokuje to, keď mi niekto povie, že sa niečo nedá. Mám tendenciu presvedčiť ho o tom, že opak je pravdou.

Máte určené nejaké konkrétne miesta, ktoré by ste chceli navštíviť?

Martin: Pri spiatočnej ceste by sme radi v Maroku navštívili úžasné mestá ako je Ouarzatzarte, Todra, Meknes, Fez a hlavne Chefchaouen.

Honza: Ale inak nič konkrétne nemáme, my sa rozhodujeme veľmi spontánne. Aká šialenosť a zábava sa tam bude dať zažiť, do takej pôjdeme. Ja som si osobne stanovil za cieľ navštíviť v každom mieste, v ktorom sa zastavíme, nejakú párty. Snáď sa mi to splní.

Róbert: My najskôr súhlasíme a až potom premýšľame nad tým, s čím sme súhlasili. Asi tak by som nás troch definoval. Všetci poznáme Afriku iba z Youtube a z rozprávky Madagaskar. Zatiaľ sme tam boli iba prstom na mape, čiže fakt nevieme, čo konkrétne by sme chceli v Afrike zažiť. Chceli by sme si vychutnať autenticitu miestnej kultúry na vlastnej koži bez presných plánov, ktoré sa aj tak nemusia splniť.

Šádou

Keď chcete vedieť, ako sa chlapcom na ich ceste za dobrodružstvom v Afrike darí, sledujte náš pravidelný seriál Na škodovke do Afriky, ktorého partnerom je aj EMEFKA!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje