Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Ako sme avizovali v predchádzajúcom článku, nasledujúce týždne vám budeme pravidelne prinášať informácie o československej trojici kamarátov, ktorí sa vydali okúsiť cestovanie po Afrike a to na škodovke stovke. Chlapci sú už piaty deň v Maroku, momentálne v meste Bouznika. Prvé dni im priniesli väčšiu dávku adrenalínu a napätia, akoby očakávali a možno si aj priali.

Cesta za divočinou sa im začala v piatok. „Vyrazili sme z Plzne o šiestej ráno a cestovali sme priamo do Španielska, šoférovali sme, takpovediac, nonstop. Keďže Martin nemá vodičské oprávnenie na ťahanie auta na vozíku, tak väčšinu cesty prespal a ja s Honzom sme sa v šoférovaní striedali.

Išli sme na mercedese a škodovku ním ťahali za sebou. Na juh Španielska sme dorazili o siedmej večer. Prišli sme do mesta Algeciraz, zaparkovali mercedes v Tarife a vyrazili sme do prístavu, odkiaľ sme vyplávali do Afriky,“ rozpráva Róbert.

Šádou

Zabudnuté dokumenty a kontrola „šády“

V trajekte chlapci pritrafili na prvý problém, keď zistili, že im niečo chýba. Fiche dokumenty sú papiere s bližšími informáciami o vás a vašich najbližších rodinných príslušníkov.

„Vybavili sme si ich kvôli policajným hliadkam naprieč Mauritániou, pre prípad, že nás budú kontrolovať. Pokiaľ máte tento dokument, kontrola prebieha rýchlejšie. No Róbert ich omylom nechal v zaparkovanom mercedese. Ale ako sme potom neskôr zistili, čakal nás väčší šok a väčšia strata,“ rozpráva Martin.

Keď dorazili do Maroka, po vystúpení z trajektu ich čakala kontrola auta na hraniciach. „Tam si nás, samozrejme, vychutnali a štyrikrát popreháňali z jedného prejazdu do druhého. Absolvovali sme scan auta – to sa robí na to, aby sa zistilo, či auto neobsahuje niečo podozrivé a potom nás nechali čakať tri hodiny na hraniciach,“ opisuje situáciu na hraniciach Martin.

Šádou

Stratený Honzov pas

Chlapcom už hneď na začiatku ich dobrodružstva vstúpil do cesty jeden vážny problém, s ktorým sa v Afrike určite stretnúť nechcete. „Vďaka nočnej policajnej kontrole sme prišli na to, že Honza stratil pas. Hľadali sme ho v aute, trikrát sme ho celé prešli s čelovým svetlami a nič. Ráno sme sa vydali na české veľvyslanectvo.

Pravdepodobne sme ho stratili hneď, keď sme opustili prístav. Zrejme nám vypadol, keď sme kupovali od pouličného predavača simkartu s internetom, aby sme mohli všetkým napísať, že naša cesta prebieha bez problémov. Čiže Honzov pas s nami pobudol v Afrike asi 5 minút,“ rozpráva Slovák Róbert.

Chlapci aktuálne už tretí deň čakajú na vydanie dočasného pasu, aby sa Honza mohol vrátiť do Čiech pre pas, s ktorým bude môcť ďalej cestovať po Afrike. Situáciu riešili na policajnom úrade v Maroku, pretože mu chýba jeden dokument na to, aby mohol vycestovať do Čiech.

Keďže prišli trajektom a nie lietadlom, na úrade ich nezapísali do registra, ktorý by deklaroval, že sa vôbec nachádzajú v Maroku. „Musíme čakať na to, aby nás prístav, ktorým sme prešli, nahral do systému a keď budeme v systéme, tak nám budú vedieť na polícii vystaviť potvrdenie, že Honza sem naozaj prišiel a bude môcť s dočasným pasom opustiť Maroko,“ hovorí Róbert.

Šádou

Súcitní policajti a ziskuchtiví Maročania

„Prvú noc sme si nevedeli nájsť miesto na prespanie. Keď nás v noci počas hľadania zastavili policajti s baterkami, trochu sme sa vyľakali, no napokon nám sami ukázali miesto na prespanie, aj keď kempovanie tu nie je povolené. Síce ani zakázané. Tu podľa mňa sami nevedia, čo sa môže a čo nie, resp. tu je povolené všetko, za čo im zaplatíte,“ rozpráva Martin.

Maročania sú chudobní a niektorí z nich veľmi dotieraví, keď vidia cudzincov, počítajú s tým, že s nimi prichádza aj balík peňazí a každú službu, aká je možná, chcú spoplatniť. Peniaze dokonca pýtajú, aj keď vám iba pri cúvaní ukážu, že koľko sa ešte môžete posunúť.

Šádou

Nedostatok alkoholu v krajine bez pravidiel

„Ľudia tu nedodržiavajú dopravné predpisy. Lepšie povedané, žiadne predpisy. Dnes sme cúvali na diaľnici a dokonca sme prešli aj okolo policajta. Ani si nás nevšimol, pretože sa hral na mobile. A diaľnica tam je vlastne niečo ako u nás chodník. Keď si chceš zabehať, ideš na diaľnicu. Keď sa nudíš, sadneš si na zvodidlá a pozeráš do blba. Občas si ju prebehneš doľava, občas doprava. Priechody pre chodcov tu sú všade, kde si len poviete,“ smeje sa Honza.

Ďalší paradox tejto krajiny je, že sa tu nedá kúpiť alkohol, ale skoro všetci sú tu, podľa Honzových slov, na mol. „Chceli sme si kúpiť fľašu vína na zapitie strateného pasu, bolo to takmer nemožné, ale všade navôkol sú prázdne sklenené fľaše od vína a piva a v okolí každý pod parou. Vysvetlite mi, ako je toto možné,“ dodáva mladý Čech.

Komplikácie však patria k životu a keďže chlapci sú bojovníci so srdcom na správnom mieste, ich dobrodružstvo bude pokračovať a vy ho môžete naďalej sledovať spolu s nami!

Šádou
Šádou

Keď chcete vedieť, ako sa chlapcom na ich ceste za dobrodružstvom v Afrike darí, sledujte náš pravidelný seriál Na škodovke do Afriky, ktorého partnerom je aj EMEFKA!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť