Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 29.2.2024
sk
Radomír
cz
Rufin
, Horymír

Na Slovensko mieri snehová kalamita. V týchto dňoch treba zvýšiť pozornosť

Prichystaj si teplejšie oblečenie a lopatu.


Cez víkend by mala Slovensko zasiahnuť prvá snehová kalamita v tomto roku. Môžeš očakávať zásadné ochladenie a presun jadranskej tlakovej níže, ktorá so sebou prinesie výdatné zrážky, v nižších polohách aj snehové. Informuje o tom portál iMeteo.

Meteorologická zima odštartovala v Európe 1. decembra. Teploty sa doteraz pohybovali na úrovni dlhodobého normálu až slabého nadnormálu. „Aktuálne sa začína do našej oblasti dostávať teplejší vzduch, ktorý tak opäť prinesie vyššie teploty a kvapalné zrážky, ale nie nadlho. Už je takmer isté, že v noci zo soboty na nedeľu príde na Slovensko zimné počasie,“ informuje portál.

Oteplenie aj ochladenie

V najbližších hodinách ovplyvní počasie na Slovensku tlaková níž, ktorá sa bude presúvať smerom k severovýchodu. „Trajektória tejto tlakovej níže spôsobí, že k nám zatečie teplejší vzduch. Vďaka nemu môžu teploty počas nadchádzajúcich dní stúpať na juhu územia až k +10 °C a celodenné mrazy sa neočakávajú, zmiernia sa aj nočné teploty.“ Prechod tlakovej níže budú sprevádzať zrážky, ktoré sa objavia na celom našom území.

Zasnežené Slovensko
Shutterstock

Od zajtra sa od juhozápadu nad Slovensko začne nasúvať veľmi výdatný dážď, ktorý by mal priniesť významné zrážkové úhrny. Spadnúť by mohlo od 10 do 25 milimetrov zrážok, na náveterných stranách až okolo 30 mm zrážok. Na mnohých miestach to bude dážď, na severe, v horských oblastiach od výšky zhruba 500 až 600 metrov môže ísť aj o sneženie. „Problémy môže spôsobiť najmä na Horehroní, na Spiši a na Liptove. Hranica sneženia bude stúpať a sneženie sa začne meniť na dážď aj v týchto oblastiach,“ uvádza portál iMeteo.

V okolí Popradu, v Žilinskom, v Trenčianskom kraji, na Záhorí a na západe Slovenska by sneženie mohlo spôsobiť prvú snehovú kalamitu. „Podľa aktuálnych predpovedí by malo na našom území napadnúť do 10 cm snehu, avšak na severe, predovšetkým v Žilinskom kraji, by mohlo napadnúť až okolo 20 cm.“


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.