Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Na Slovensku by mali vyrásť dve štátne územia pre veterné elektrárne

Ministerstvo chce pripraviť dve územia pre výstavbu veterných elektrární so všetkými potrebnými povoleniami a potrebnou infraštruktúrou.


Štát plánuje podporiť rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením ministra Petra Dovhuna chce pripraviť prvé dve takzvané “GO-TO“ zóny pre veterné elektrárne.

Ako uviedol minister z dočasne poverenej vlády odborníkov na sociálnej sieti, ministerstvo chce pripraviť dve územia pre výstavbu veterných elektrární so všetkými potrebnými povoleniami a potrebnou infraštruktúrou vrátane pripojenia do elektrizačnej sústavy.

O výstavbu veterných elektrární na pripravovaných “GO-TO“ zónach sa môžu uchádzať investori úspešní v aukcii, ktorú plánuje ministerstvo vyhlásiť. „Pri príprave a realizácii prvých GO-TO zón chceme identifikovať všetky kroky a procesy, ktoré je potrebné zmeniť, zrýchliť alebo nanovo nastaviť. Výsledky tohto projektu budú verejne zdieľané, bude ich môcť využiť ktokoľvek, kto by chcel v budúcnosti vytvárať nové GO-TO zóny,“ uviedol minister Dovhun, ktorý zatiaľ neprezradil, kde by mali prvé GO-TO zóny vzniknúť.

Shutterstock

Ministerstvo chce pri podpore rozvoja veternej energetiky na Slovensku taktiež upraviť legislatívu. Legislatívne prostredie a procesy by mali podľa ministra Dovhuna podporovať aj individuálne projekty investorov, či už ich cieľom bude postaviť nové zdroje za účelom podnikania v energetike, alebo na výrobu elektrickej energie pre vlastnú spotrebu. „Táto priorita bude aj v pripravovanej aktualizácii Národného energetického a klimatického plánu (NECP) aj v podkladoch pre novú vládu v rámci chystaného dokumentu “energetická transformácia Slovenska”,“ dodal Dovhun.

Minister Dovhun, ako bývalý šéf Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, na záver pripomenul, že rozvoj veterných elektrární na Slovensku bude vo veľkej miere závislý od štúdie tohto štátneho podniku pod názvom SEPS – strednodobá adekvátnosť zdrojov na výrobu elektrickej energie.

„V budúcom energetickom mixe Slovenska bude potrebné zabezpečiť citlivú rovnováhu medzi novými obnoviteľnými zdrojmi (s prerušovanou výrobou elektriny) a tradičnými točivými zdrojmi, ktoré majú schopnosť dodávať elektrinu nielen počas špičiek alebo v čase potreby, ale aj v stabilnom základnom pásme (baseload),“ konštatoval Dovhun. Zároveň dodal, že ministerstvo pod jeho vedením nezabúda ani na rozvoj vodných elektrární, solárnych a plynových elektrární, či elektrární na biomasu.

Celkovo v súčasnosti členovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) na Slovensku pripravujú projekty veterných elektrární s výkonom 1 116,5 megawattu v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur. Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku. V prípade ich dokončenia by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736-tisíc slovenských domácností.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.