Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Na Slovensku čoraz častejšie útočia medvede. Čo však znamená, keď sa ti o nich sníva?

O čom sa sníva tebe?


Pre niekoho je stretnutie s medveďom opakujúcou sa nočnou morou, no dvaja muži ju zažili na vlastnej koži. Hoci si myslíme, že niektoré sny sa určite nemôžu stať skutočnosťou, rozhodne za to netreba dávať ruku do ohňa. Čo však znamená, ak sa ti sníva o veľkom hnedom zvierati?

Odborník na medvede Michal Kalaš pre MY Žilina uviedol, že je väčšia pravdepodobnosť, že počas turistiky v horách budeš potrebovať pomoc horských záchranárov, ako to, že sa stretneš zoči-voči spomenutej šelme. Pozoruje ich už dvadsať rokov a hovorí, že len dve stretnutia považuje za nebezpečné. Zároveň tvrdí, že za skreslený obraz o medveďoch môže najmä nedostatok informácií a prevaha negatívnych správ o útokoch.

Dráma v okolí Žiliny

Medveď zaútočil naposledy aj v pondelok ráno na dvoch ľudí pri obci Višňové v okrese Žilina. Oboch ošetrili vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a sú mimo ohrozenia života. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. Ochranári v danej lokalite vyzývajú na zvýšenú opatrnosť.

„Muži dohľadávali postreleného diviaka v remízke, odkiaľ medveď zaútočil najprv na lesníka. Neskôr útok zopakoval aj na poľovníka, ktorý na neho vystrelil,“ spresnila ŠOP. Obaja boli podľa jej slov ošetrení v nemocnici a jeden z nich zostal hospitalizovaný na pozorovanie.

medveď, zviera, príroda, človek, les
TASR

Miesto útoku sa nachádza v remízke na hranici Predného a Zadného poľa, kde medveď pravdepodobne odpočíval. V lokalite vykonal obhliadku aj Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR. „Na mieste boli nájdené pobytové znaky, ktoré potvrdili prítomnosť tejto veľkej šelmy. Približná vzdialenosť od obce Višňové je 800 metrov,“ ozrejmila ŠOP.

Upozornila, že medveď je pravdepodobne postrelený, v dôsledkom čoho môže byť agresívny a pre náhodných okoloidúcich nebezpečný. Zásahový tím oblasť útoku monitoruje s cieľom predísť prípadným ďalším stretom.

O incidente upovedomili Políciu SR aj starostku obce Višňové. Tá vyzvala ľudí, aby v lokalite zvýšili opatrnosť. „V záujme vlastného bezpečia zvážte návštevnosť Višňovskej doliny a širšieho okolia,“ povedala starostka na sociálnej sieti.

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci sa konečne dočkali. Štát im vráti stovky eur, niektoré Slovenky majú nárok na 830-eurový príspevok

Sny o medveďoch

Možno sa niekomu medveď javí ako ťarbavé a ťažkopádne zviera, skrýva sa v ňom ale veľká sila. Ako uvádza portál Krása a štýl, pri medveďoch v sne je celkom podstatné rozlišovať, či sa o tomto zvierati sníva žene alebo mužovi. Pri ženách je medveď predstaviteľom mužského princípu a dokonca reprezentuje túžbu po manželstve a založení rodiny.

Pri mužoch je to úplne opačné. Naznačuje silného konkurenta alebo nepriateľa na jeho životnej ceste. Nepriateľom ale môže byť človek aj sám pre seba. Ak v sne zabije medveďa, znamená to prekonanie vnútorného bloku či nepriateľa. Ak žena konzumuje medvedie mäso, môže to symbolizovať prípravu na sobáš.

medveď, zviera, mladé, príroda
Shutterstock

Útek pred medveďom

Ak v sne pozoruješ medveďa, ide predovšetkým o stretnutie sa zoči-voči svojim vnútorným túžbam, potrebám či pudom. Keď sa vaše stretnutie odohráva v pozitívnom duchu, mal by si spomaliť a trošku viac relaxovať. Ak ťa však naháňa a útočí, je to metafora úteku pred sebou samým. Keď sa mu postavíš tvárou v tvár, chceš začať novú životnú etapu.

Ak medveďa premôžeš alebo zabiješ, značí to, že ti v živote nebude stáť v ceste nič, čo by si neprekonal. Medvedica s mladými zase symbolizuje túžbu po rodine, dieťati, resp. celkovo po založení rodiny a starostlivosti o ňu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje