Na Slovensku dnes bude možné pozorovať Perzeidy v ich najaktívnejšej fáze

Vidieť môžeš až 45 meteorov za hodinu.

Zdroj: Shutterstock

Dnes v noci bude možné pozorovať na oblohe Perzeidy v ich najaktívnejšej fáze. Ako pre agentúru SITA uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), podmienky na ich pozorovanie by mali byť veľmi dobré. Vysvetlil, že mesiac vyjde po polnoci, takže v prvej časti noci nebude rušiť ani jeho svit.

Najviac padajúcich meteoritov bude možné pozorovať dnes v noci, teda z 12. na 13. augusta. Roj je podľa stránky astronomického ústavu činný od poslednej dekády júla do polovice augusta. Každoročne je pozorovaný s približne rovnakou maximálnou frekvenciou, a to 45 meteorov za hodinu.

Shutterstock

Čo to vlastne Perzeidy sú?

Perzeidy, ako objasnil Svoreň, sú prachovými časticami, ktoré unikajú z periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle s obežnou dobou 133 rokov. Ľady, z ktorých je zložené jadro kométy, sublimujú, keď je kométa blízko k Slnku. Teda menia sa z pevnej priamo na plynnú fázu a strhávajú so sebou aj prachové častice. „Tie sa postupne rozptýlia pozdĺž celej dráhy kométy. Preto ich môžeme pozorovať každoročne, keď Zem prechádza blízko kometárnej dráhy,“ priblížil.

Ideálne miesto na pozorovanie

Zvolené miesto na pozorovanie Perzeíd by malo byť podľa astronóma vzdialené od osvetlených ulíc a domov. Dôvodom je, že umelé osvetlenie znemožní zachytiť slabšie meteory a celkový zážitok môže byť následne rozpačitý. Ideálnym miestom sa tak javí to, ktoré je niekde v horách či na lúke s výhľadom na celý horizont. Astronóm dodáva, že meteor je krátky úkaz s trvaním do niekoľkých sekúnd.

V augustových dňoch sú veľmi dobre viditeľné aj niektoré planéty. Svoreň poukázal na to, že napríklad Venuša v auguste na rannej oblohe vychádza štyri hodiny pred východom Slnka a Mars v auguste vychádza okolo 22:00 a je viditeľný do rána. Planéty Jupiter a Saturn je možné pozorovať od večera takmer celú noc a zapadajú približne dve hodiny pred svitaním.

Shutterstock

Zdroj: SITA / úprava redakcie

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Módny doplnok na fotke tejto slečny zmiatol ľudí. Mysleli si, že je tehotná

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME