Na Slovensku bol po prvýkrát zaznamenaný výskyt nebezpečného pavúka čierna vdova, známeho svojím jedovatým uhryznutím. Nález potvrdil vedec Slovenskej akadémie vied.
Arachnológovia po prvý raz potvrdili výskyt pavúka z rodu Latrodectus, známeho pod názvom čierna vdova na našom území. Tento druh je obávaný najmä pre svoj jed, ktorý môže predstavovať riziko aj pre ľudí. Podľa Pavla Purgata z Ústavu krajinnej ekológie SAV, v. v. i., ide o významný nález, ktorý poskytuje dôležité informácie o šírení tohto pavúka v rámci Európy, píše sa na webe SAV.
„Vzhľadom na to, že čierne vdovy obľubujú život v ľudských obydliach a ich uhryznutie je medicínsky významné, si tieto prípady zavlečenia vyžadujú dôkladné monitorovanie,“ uviedol vedec. O náleze informoval vo vedeckom časopise Check List.
Pricestovala z Kalifornie
Tieto pavúky sú zaradené medzi synantropné druhy, čo znamená, že dokážu prežiť v blízkosti ľudí a často sa nevedomky šíria na veľké vzdialenosti spolu s nákladom. Presne tak sa čierna vdova dostala aj na Slovensko – bola privezená v krabici so strojovými súčiastkami až z Kalifornie do Ružomberka.
„Nami zaznamenaný jedinec patrí k pomerne veľkému druhu čiernej vdovy s názvom Latrodectus hesperus, ktorý sa prirodzene vyskytuje najmä v západnej časti USA a v Mexiku, s tovarom však už bol občas zavlečený do Európy. Pre Slovensko je toto však prvý zaznamenaný prípad,“ vysvetlil Purgat.
Čierne vdovy síce disponujú silným jedom a často sa nachádzajú v blízkosti ľudí, no podľa odborníka nie sú agresívne. K uhryznutiu dochádza väčšinou iba v prípade náhodného kontaktu, keď sa cítia ohrozené. „Napríklad pri pritlačení jedinca bosou nohou alebo pri poškodení jeho siete. Z tohto dôvodu uhryznutia ani v prirodzenom areáli druhu nie sú príliš časté. Navyše uhryznutie čiernej vdovy, hoci je veľmi bolestivé, zvyčajne nie je život ohrozujúce a aj vďaka dobrej zdravotnej starostlivosti úmrtia po uhryznutí v posledných desaťročiach prakticky neexistujú,“ uviedol arachnológ.
Purgat dodáva, že ľudia sa pravdepodobne nemusia báť toho, že by sa čierne vdovy na Slovensku zabývali. „Vzhľadom na to, že počet náhodných zavlečení do Európy rastie, nakoniec sa nepôvodné čierne vdovy môžu niekde udomácniť. Predpokladám však, že pokiaľ takáto populácia niekde vznikne, pôjde skôr o subtropické oblasti v okolí Stredozemného mora. Svoju úlohu môže zohrať aj klimatická zmena. Pozvoľné zvyšovanie teplôt môže na mnohých miestach uľahčiť zavlečeným jedincom adaptáciu,“ dodal vedec.