Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Na Slovensku hrozí zdražovanie obľúbených nápojov. S týmto dôvodom súhlasia aj odborníci

Ako rozhodne naša vláda?


Slovenskí potravinári napísali otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi. V ňom ho žiadajú, aby vláda nezvyšovala dane na potraviny, informovala RTVS. Majú totiž obavy z návrhu na zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý sa čoskoro dostane do parlamentu.

Potravinári namietajú, že by to pre nich znamenalo ďalšiu záťaž a zvýšenie cien. Keďže sa Ministerstvo financií Slovenskej republiky pokúša nájsť zdroje do štátneho rozpočtu, uvažuje aj o zdanení sladených nealkoholických nápojov podľa obsahu použitého sladidla.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

Mohol by zdražieť aj cukor

Ministerstvo financií uviedlo, že takéto dane už existujú vo viac ako 50 krajinách, z toho v 10 európskych štátoch. Podobný krok vraj zvažuje aj Česká republika. Potravinári sa však boja, že zavedenie dane na sladené nápoje by mohlo otvoriť dvere pre zdaňovanie ďalších potravín, ako napríklad cukru a tukov.

Riaditeľka slovenskej potravinárskej komory Jana Venhartová pre portál uviedla, že by to poškodilo „nielen domácich výrobcov, ale aj samotný obchod a celkovo výrobu potravín.

„Pokiaľ chceme podporovať nákupnú turistiku a vyháňať Slovákov, aby si išli kupovať nápoje do okolitých krajín, tak je to cesta. Čo, samozrejme, výrazne zasiahne aj lokálnych producentov nápojov,“ ozrejmila pre RTVS Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.

Ministerstvo financií si oponuje tým, že vyššie dane by mohli motivovať ľudí k zdravšiemu spôsobu života, keďže obezita je na Slovensku reálnym problémom. Odborníci súhlasia s týmto názorom a poukazujú na vysokú spotrebu pridaného cukru medzi obyvateľmi.

Shutterstock

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.