V Holíči na Záhorí sa nachádzajú murované pozostatky novovekej šibenice, na ktorej našlo svoj koniec viacero ľudí. To, či ich boli desiatky alebo stovky, síce nevieme, každopádne ide o tajomné miesto so skvelým výhľadom na okolitú krajinu. Viacero ľudí na sociálnych sieťach napísalo komentár, že by nebolo zlé ju zrekonštruovať a opäť začať používať.
Dva mohutné kamenné piliere štvorcového pôdorysu kombinované s kamenným obvodovým múrikom. Toto solídne stavebné riešenie šibenicu odlišuje od častejšie používaných drevených konštrukcií, informuje TASR. „Väčšinou boli šibenice drevené, ale tá v Holíči je výnimkou, kde sa zatiaľ potvrdili dva základné murované piliere a stĺpy, ktoré boli pravdepodobne takisto murované v kombinácii tehly a kameňa. Na vrchu bolo drevené brvno, na ktoré sa vešali obesenci,“ uviedol archeológ Daniel Bešina.
Kostrové pozostatky
V okolí šibenice boli zatiaľ nájdené kostrové pozostatky piatich ľudských tiel. „Niektoré telá sa našli v anatomickej polohe, ale máme telá, ktorých kosti boli porozhadzované. Svedčí to o tom, že často sa telá nechávali na šibeniciach do ďalšej popravy,“ doplnil archeológ. Lokalita, kde sa šibenica nachádzala, poskytla aj množstvo dôkazov z druhej svetovej vojny.
„Ide najmä o udalosti z 11. apríla 1945, keď tu prebiehali frontové boje. Miesto slúžilo pravdepodobne nemeckej obrane ako pozorovateľňa a následne na tomto mieste boli sovietske mínometné batérie. Okrem veľkého množstva šrapnelov sa podarilo odkryť niekoľko kusov nevybuchnutej munície a skládku delostreleckej munície,“ informoval archeológ Pavol Šteiner.
Výsledky výskumu prekvapili
V septembri minulého roka prebiehal na mieste výskum. „Výsledky nás príjemne prekvapili. Okrem nálezu murovanej architektúry popraviska sa našli aj pozostatky piatich jedincov, pravdepodobne odsúdencov, čo je neobvykle veľký počet,“ povedal pre TASR pamiatkar Peter Grznár z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
„Nálezy pravekej keramiky, ako aj delostreleckej munície z druhej svetovej vojny dokladajú, že návršie šibenice, tvoriace dominantnú polohu v krajine, bolo využívané v rôznych dejinných epochách,“ dodal. Na základe predbežných výsledkov archeologického výskumu uvažujú o pamiatkovej ochrane tohto významného historického miesta.
K šibenici ťa zavedie „Lovec hradov“
Na pozostatky šibenice sa bol pozrieť aj Lukáš Maleček – „Lovec hradov“, o ktorom sme mali nedávno osobitný článok. Prečítal si o nej na internete ešte v septembri 2022, veľmi ho zaujala a pri plánovaní výletov ju zaradil na svoj zoznam. „Na Záhorí som mal nejaké resty, preto som sa rozhodol vyraziť týmto smerom.“
V galérii nájdeš fotky, ako vyzerá šibenica a jej okolie v súčasnosti
Ilustračná fotografia | Autor: Lukáš Maleček
Prichádzali autom od Senice, keď si Lukáš v diaľke všimol malé návršie, ktoré lemovali stromy. Ihneď mu došlo, že trafili správne. „Najlepšia prístupová cesta sa mi pozdávala cez Vrádištskú ulicu. Na jej konci som odstavil auto, prekročil elektrický plot a vydal sa cez pole do menšieho kopca.“
Miesto je podľa neho zaujímavé z viacerých dôvodov. Je to vôbec prvá murovaná šibenica na našom území, na ktorej prebehol archeologický výskum. „Nakoniec práve toto neplánované miesto bolo absolútnym vrcholom nášho výletu,“ dodal na záver Lukáš.