Na Slovensku nevieme postaviť diaľnicu, v Číne presúvajú celé štvrte. Stovky malých robotov tam zdvihli staré susedstvo

Ide o najväčší projekt svojho druhu v Číne.


Čína sa práve postarala o svetový fenomén, o ktorom môžeme na Slovensku len snívať. Moderné technológie, dokonalé načasovanie a plánovanie? Kto o tom u nás niečo počul? Ako informuje web Odditycentral, Šanghaj premiestnil 7 500-tonový historický komplex a urobil to tak, že sa nikto ani nezapotil. Použil na to totižto 432 malých robotov, ktorí dopomohli inžinierom a stavbárom docieliť inžiniersky zázrak.

Tradičný obytný komplex v štýle shikumen s názvom Huayanli, nachádzajúci sa vo štvrti Zhangyuan, bol premiestňovaný rýchlosťou približne 10 metrov denne. Na tento mimoriadne náročný presun bolo nasadených až 432 hydraulických robotov, ktoré zvládli posunúť 7 500-tonový komplex s plochou 4 030 m². Čo bolo cieľom?

Dočasne presunúť celý blok o niekoľko stoviek metrov, aby sa pod ním mohla vybudovať trojpodlažná podzemná stavba. Pôvodné nástroje na presun budov boli v úzkych uličkách historickej zástavby z 20. a 30. rokov minulého storočia nepoužiteľné, preto museli odborníci siahnuť po najmodernejšej technike. Áno, ako keby nestačilo, že presunuli celú štvrť z jedného miesta na druhé, oni sa ešte rozhodli, že pod štvrťou postavia podzemnú stavbu.

Moderné technológie využité naplno

Ešte pred samotným premiestnením vytvorili inžinieri pomocou 3D skenovania a modelovania informačného systému budovy (BIM) digitálnu kópiu komplexu. Detailná analýza pomohla odhaliť možné kolízne body a konštrukčné slabiny.

Mohlo by ťa zaujímať:

Chlapík začal pred siedmym rokmi zbierať fľašky a plechovky. Teraz mu peniaze pomohli zakúpiť si dom

Nasadili sa tiež roboty riadené umelou inteligenciou. Tie dokázali v úzkych chodbách rozoznať rozdiel medzi ílovitou pôdou a pevnými prekážkami. Špeciálne vrtné roboty ovládli priestory, kam sa bežná technika len tak nedostane. Po podkopaní základu sa komplex naložil na oceľový rám a následne ho pomocou 432 samohybných nízkoprofilových robotov pomaly presúvali.

Tieto roboty sa ovládajú na diaľku, a hoci sa pohybujú veľmi pomaly, vynikajú extrémnou presnosťou a stabilitou. Tieto vlastnosti sú pri manipulácii s historickými budovami kľúčové.

Návrat na pôvodné miesto

Presun celého Zhangyuanu sa začal 19. mája a trvanie celej operácie sa odhaduje na niekoľko týždňov. Po dokončení podzemnej výstavby sa komplex vráti späť na pôvodné miesto. Cieľom je vybudovať kultúrno-obchodné centrum, vytvoriť viac ako 100 parkovacích miest a prepojiť priestory s linkami šanghajského metra číslo 2, 12 a 13.

Hoci v minulosti už došlo k prípadom, keď sa budovy premiestňovali pomocou robotov, tento projekt je zatiaľ najrozsiahlejší a najambicióznejší svojho druhu – v Číne aj vo svete.


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné