Na Slovensku v uplynulých dňoch objavili doposiaľ nepozorovaného vtáka – lastovičku skalnú (Ptyonoprogne rupestris). Tento vtáčí druh spozoroval v Malej Fatre pracovník Správy Národného parku Slovenský kras Štefan Matis.
Podarilo sa mu nájsť hniezdo a zdokumentovať dospelé jedince aj mláďatá. Vďaka dokázanému hniezdeniu na Slovensku týmto pribudol 230 hniezdiaci vtáčí druh. Dôkaz o hniezdení zvyšuje hodnotu údaju, lebo dokazuje stabilnú prítomnosť na území. V takýchto prípadoch o autenticite nálezu rozhoduje ešte Faunistická komisia Slovenskej ornitologickej spoločnosti, ktorá zaslané informácie vrátane dokumentácie odborne posúdi.
„Na mieste nálezu hniezdi jeden pár, ale pozorovali sme celkovo päť dospelých jedincov. Domnievame sa, že išlo o vyletené mláďatá z prvého hniezdenia. Mláďatá v hniezde sú asi päť dní staré a zrejme ide o druhé hniezdenie,“ doplnil Matis s tým, že tento vtáčí druh sa vyskytuje v strednej Európe veľmi ojedinele.
Lastovička skalná žije v teplejších oblastiach Európy od Ibérijského polostrova cez Stredomorie, na Strednom Východe, v Himalájach až po Čínske časti pohoria Ťan-šan a Altaj na východe. Hniezdny areál zaberá i oblasti severnej Afriky a malú hniezdnu populáciu evidujú aj na Arabskom polostrove. Lastovička skalná lieta veľmi rýchlo a obratne a vydáva len veľmi nenápadné zvuky. V porovnaní s inými lastovičkovitými vtákmi neodlieta nevyhnutne do teplých krajín, ale môže v oblasti hniezdenia aj prezimovať.