Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Na Slovensku pribudne 25 nových cyklotrás v dĺžke 80 kilometrov

Z alokovaných zdrojov do roku 2026 vznikne na Slovensku vyše 160 kilometrov nových cyklotrás.


Ministerstvo dopravy (MD) vyčlení 30 miliónov eur z prostriedkov plánu obnovy na podporu cyklodopravy. Z prvej cyklovýzvy tak podporí 25 projektov, vďaka ktorým na Slovensku pribudne 80 kilometrov nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás.

MD plánuje vyhlásiť ešte dve ďalšie výzvy, na ktoré má pre samosprávy vyčlenených ešte 55 miliónov eur, informoval v pondelok minister dopravy Pavol Lančarič spolu s riaditeľom sekcie stratégie MD Rastislavom Cenkým a podpredsedníčkou vlády pre plán obnovy Líviou Vašákovou.

„Veľký záujem o výzvu jednoznačne svedčí o tom, že cyklodoprava na Slovensku má budúcnosť. Týchto 25 projektov je veľkým krokom k zlepšeniu podmienok cyklistov a verím, že budeme motivovať ľudí, aby autá vymenili za bicykle,“ uviedol Lančarič.

Shutterstock

Dodal, že z alokovaných zdrojov do roku 2026 vznikne na Slovensku vyše 160 kilometrov nových cyklotrás. Tieto prostriedky sú podľa ministra určené pre samosprávy, mestá, obce, kraje či rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené mestami, ktoré za tieto peniaze môžu stavať.

Cenký uviedol, že 80 kilometrov cyklotrás znamená, že naplnili polovicu cieľa. Dodal, že cieľom je aby cyklotrasy neslúžili iba na oddychové aktivity, ale aj na dochádzanie do práce, školy či na stanicu alebo na spájanie obcí s mestami.

„Dnes tak prinášame výborné správy pre cyklistov, ich bezpečnosť, ale aj pre životné prostredie,“ uviedla Vašáková. Dodala, že alokovaná suma na cyklotrasy mala byť pôvodne 105 miliónov eur, došlo však k jej kráteniu. „Museli sme pristúpiť k aktualizácii plánu obnovy. Slovensko vďaka lepším hospodárskym výsledkom v rokoch 2020 a 2021 dostane z plánu obnovy o vyše 300 miliónov eur menej. Oslovili sme rezorty s tým, aby navrhli, kde dôjde k nejakej úspore, tým pádom došlo ku kráteniu niektorých investícií,“ dodala.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.