Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.5.2025
sk
Žigmund
cz
Zikmund

Na Slovensku rastie výskyt nebezpečného ochorenia. Môže trvať roky, kým nakazený spozná svoju diagnózu

Alveolárna echinokokóza je parazitické ochorenie, o ktorom väčšina Slovákov nikdy nepočula.


Slovenská akadémia vied upozorňuje na to, že výskyt ochorenia alveolárnej echinokokózy, ktoré spôsobuje pásomnica líščia, sa v posledných rokoch výrazne rozšíril. Pre TASR to uviedla Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV. O tomto ochorení väčšina Slovákov nikdy nepočula, potencionálne však môže spôsobiť smrť nakazeného.

Nebezpečné ochorenie na vzostupe

Alveolárna echinokokóza bola prvýkrát na Slovensku zaznamenaná v roku 2000. Až do roku 2011 bola ročná incidencia na úrovni 1 – 3 prípady ročne, potom sa však počet prípadov začal zvyšovať. Od roku 2012 sa ročný výskyt pohyboval zhruba na úrovni 5 – 10 prípadov. V súčasnosti je to 15 – 20 prípadov ročne.

Profimedia

Ochorenie je spôsobené parazitom – pásomnicou líščou, ktorá sa po prieniku do ľudského organizmu usadí v pečeni, čo má následky podobné ako cirhóza pečene. Vznikajúce agresívne cystické útvary poškodzujú tkanivo pečene a môžu metastázovať aj do iných orgánov. Ochorenie je potencionálne smrteľné.

Alveolárna echinokokóza je zákerná v tom ohľade, že jej odhalenie môže trvať roky. Môže trvať päť až desať rokov, kým sa prejavia prvé príznaky infekcie.

Ako sa človek nakazí?

Alveolárna echinokokóza vzniká, keď človek skonzumuje vajíčka pásomnice líščej. Z vajíčka sa vyliahne larvička, ktorá krvou putuje do pečene, kde sa môže usadiť a spustiť vážne zdravotné komplikácie. Dospelý jedinec dosahuje dĺžku len asi 1,2 až 3,54 milimetra a hrúbku do jedného milimetra.

Profimedia

Najčastejším hostiteľom pásomnice líščej je líška hrdzavá a v tejto súvislosti SAV realizovala výskum, pri ktorom bolo vyšetrených až 5000 líšok zo všetkých regiónov Slovenska. Priemerný výskyt parazita bol 30 %. V populáciách v regiónoch na severe Slovenska dosahoval až 60 %, v južnejších oblastiach bol zasa nižší. Teplo a sucho vajíčkam neprospievajú, čo spomaľuje šírenie pásomnice líščej na juhu.

Pásomnica líščia môže napadnúť aj psa. Je to však veľmi zriedkavé, pretože na to, aby sa pes nakazil, musí skonzumovať medzihostiteľa – čiže hlodavca. Pokiaľ teda pes nežerie hlodavce, nehrozí mu, že by sa v jeho tele usídlila pásomnica líščia.

Treba sa obávať?

Podľa Antolovej patrí alveolárna echinokokóza medzi najzávažnejšie parazitárne ochorenia a v neliečených prípadoch sa môže skončiť smrťou. Zároveň však napriek nárastu prípadov patrí k veľmi vzácnym ochoreniam na Slovensku a zodpovedným správaním sa dá riziko výrazne redukovať.

Keďže na nákazu je potrebné skonzumovať vajíčka pásomnice líščej, ako ideálna forma prevencie sa javí dostatočná hygiena. Ide teda o pravidelné umývanie rúk, ale aj lesných plodov, ktoré mohli byť v kontakte s vajíčkami. „Je potvrdené, že väčšina ľudí sa po kontakte s vajíčkom parazita nenakazí a ochorenie u nich nikdy nevznikne,“ ubezpečuje parazitologička.

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.