Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Na Slovensku sa hlási k Židovskej náboženskej obci 2007 obyvateľov

Najviac osôb hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu žilo na území Slovenska v roku 1880.


K Židovskej náboženskej obci sa na Slovensku hlási 2007 obyvateľov, čo predstavuje 0,04 percenta všetkých obyvateľov. Najviac obyvateľov sa prihlásilo v Bratislavskom kraji a najmenej v Trenčianskom kraji. TASR o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. 1.).

„Štatistické údaje o židovskej komunite ukazujú veľmi významné zníženie jej početnosti, ktoré bolo popri holokauste akcelerované najmä emigráciou a asimiláciou,“ uviedla. Podľa sčítania ľudu v roku 1880 žilo na území dnešného Slovenska 140.681 obyvateľov, ktorí sa hlásili k židovskému náboženskému vyznaniu a predstavovali 5,7 percenta obyvateľstva. V porovnaní s ostatnými sčítaniami to bol podľa Stauder rok, v ktorom bolo zaznamenaných najviac obyvateľov hlásiacich sa tomuto náboženskému vyznaniu.

Shutterstock

K židovskému náboženskému vyznaniu sa pri poslednom sčítaní prihlásilo v Bratislavskom kraji 839 obyvateľov, v Košickom kraji 311 obyvateľov a v Trnavskom kraji 210 obyvateľov. Najmenej sa ich prihlásilo v Trenčianskom kraji, a to konkrétne 95 obyvateľov. „Na lokálnej úrovni má najviac obyvateľov hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu Bratislava – mestská časť Staré Mesto,“ doplnila hovorkyňa, podľa ktorej sa k nemu prihlásilo 245 obyvateľov.

K židovskej národnosti sa v roku 1930 prihlásilo na Slovensku 72.678 osôb. Podľa posledného sčítania žije na Slovensku 596 obyvateľov, ktorí majú židovskú národnosť. „Medzi päť obcí s najväčším počtom obyvateľov židovskej národnosti patria mestské časti Bratislavy a Košíc,“ spresnila Stauder.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť