Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Na Slovensku sa rozbehla peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých

Definitívne sa skončila peľová sezóna brezy.


Na Slovensku sa rozbehla peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých. Denné koncentrácie tohto peľu tráv dosiahli vysoké koncentrácie už aj na strednom Slovensku. Na druhej strane poklesli denné koncentrácie peľu buka, duba, javora, hrabu, orecha a jaseňa. V tlačovej správe o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Bratislave (182 peľových zŕn na meter kubický), najnižšiu v Banskej Bystrici (123 peľových zŕn na meter kubický). „Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ pagaštanu, gaštanu, bazy, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a ich denné hladiny dosahovali vysoké hodnoty na celom území,“ uvádza Lafférsová.

Pexels

Definitívne sa skončila peľová sezóna brezy a jeho denné koncentrácie do alergologicky významných hladín by nemal zvýšiť ani transportovaný peľ. „Peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov nás už pomaly prestane trápiť, nakoľko denné koncentrácie peľu ihličnanov už majú klesajúcu tendenciu. Silný vietor však môže prispieť k zvíreniu prachu a v ňom padnutého peľu a k jeho ďalšiemu transportu,“ pripomína Lafférsová. Dodáva, že stromy pomaly dokvitajú a v ovzduší nadobudne prevahu peľ bylín.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť