Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Na Slovensku sa výrazne oteplí. Čakajú nás omnoho príjemnejšie teploty a slnečné lúče

Na niektorých miestach pôjde o dvojciferné hodnoty.


Slovensko opäť zasiahlo stabilné počasie, ktoré prináša veľa slnečných lúčov. Naše územie totiž čaká mimoriadne teplé počasie, ktoré na súčasnú ročnú dobu nie je bežné. Zapríčiní to príliv veľmi teplého vzduchu až z oblasti Afriky.

„Nadchádzajúce dni sa oteplí natoľko, že mrznúť nebude ani v noci na severe a teploty budú výrazne nad hranicou dlhodobého normálu a je možné, že dokonca rozkvitnú niektoré stromy,“ uvádza iMeteo. Podobný trend by mal na našom území pokračovať až do začiatku budúceho týždňa.

Valentín nepriniesol iba lásku

Počasie ovplyvňuje tlaková výš, ktorá na Valentína vyšvihla teploty nad nulu na celom Slovensku. Teploty sa dokonca dostali až nad +10 °C. Tešiť sa z nich mohli napríklad v Moldave nad Bodvou, v Mochovciach, v Dudinciach, v Hurbanove či v Rožňave.

Ako píše iMeteo, ide len o „slabý odvar“ toho, čo nás čaká v nadchádzajúcich dňoch. „Tlaková výš, ktorá ovplyvňuje počasie u nás, sa už v noci bude premiestňovať priamo cez naše územie smerom nad Balkán. Charakter počasia sa výraznejšie nezmení, no iné to bude v tom, že sa dostaneme na zadnú stranu tejto tlakovej výše, ktorá k nám bude pumpovať veľmi teplý vzduch od juhozápadu až z oblasti Afriky.“

počasie, Slovensko, teplota, oteplenie, meteorológia
Shutterstock

Teplota vzduchovej hmoty bude o viac ako 10 °C teplejšia, ako je na súčasné ročné obdobie bežné. Hoci sa ešte na viacerých miestach stredného a východného Slovenska nachádza sneh, snehová pokrývka sa výrazne zmenšila alebo úplne zmizla.

Dvojciferné hodnoty

Slnečné počasie nás čaká až do piatka, pričom denné teploty budú stúpať na +4 až +12 °C. V noci však môže mrznúť. V piatok sa pohorší, čaká nás oblačné a upršané počasie. Kvapalné zrážky sa očakávajú aj na horách. K opätovnému ochladeniu však nepríde.

Počas víkendu by malo dôjsť k ďalšiemu otepleniu, ktoré vyženie teploty až k +15 °C, čo snehová pokrývka vplyvom takto vysokých teplôt a dažďa nemusí vydržať ani na severe. „V týchto oblastiach sa treba pripraviť na výrazné topenie snehu a s tým súvisiaci vzostup vodných tokov.“


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.