Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Na Slovensku v rámci NATO budú pôsobiť aj príslušníci ozbrojených síl zo Švédska a z Fínska

Celkový mandátový počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území SR v počte do 3 000 profesionálnych vojakov sa nemení.


Na území SR sa zvýši počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO. Pribudnú ozbrojené sily zo Švédska a z Fínska, ktoré sa budú na území SR nachádzať za účelom plnenia úloh v rámci NATO. Návrh na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky, ktorý dnes schválila vláda SR, musí ešte prerokovať Národná rada SR.

Rozširuje sa tak návrh z mája 2022, keď parlament schválil prítomnosť do 700 príslušníkov ozbrojených síl Českej republiky, do 200 príslušníkov ozbrojených síl Holandského kráľovstva, do 100 príslušníkov ozbrojených síl Poľskej republiky, do 200 príslušníkov ozbrojených síl Slovinskej republiky, do 600 príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických, do 1 200 príslušníkov ozbrojených síl Spolkovej republiky Nemecko na území SR.

Shutterstock

Ako sa uvádza v materiáli Ministerstva obrany (MO) SR, spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl dopĺňajú schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR. „Prispievajú tým k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ uviedlo MO SR s tým, že celkový mandátový počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území SR v počte do 3 000 profesionálnych vojakov sa nemení.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť