Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

 Na Slovensku výrazne ubúda firiem s čínskymi vlastníkmi

Kým v roku 2019 vlastnili čínski podnikatelia na Slovensku spoločnosti s objemom základného imania vo výške 32 mil. eur, v súčasnosti je to 13,3 mil. eur.


Počet slovenských firiem s čínskym vlastníkom ako aj objem čínskeho kapitálu upísaného v základnom imaní u nás klesá. Podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet na Slovensku aktuálne podniká 317 firiem s čínskym vlastníkom v pozadí, pred troma rokmi ich bolo o vyše 60 percent viac. Aktuálne sa tak u nás nachádza historicky najmenej spoločností s čínskym vlastníkom.

„Pokles v počte firiem je výrazný. V minulom roku sme u nás evidovali 386 čínskych spoločností, v roku 2019 dokonca 527. V našich dátach vidíme, že v poslednom období došlo k zániku viacerých dcérskych firiem čínskych majiteľov, ktoré boli vymazané z obchodného registra. Zároveň tým došlo aj k rapídnemu poklesu objemu kapitálu,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Shutterstock

Kým v roku 2019 vlastnili čínski podnikatelia na Slovensku spoločnosti s objemom základného imania vo výške 32 mil. eur, v súčasnosti je to 13,3 mil. eur. Najviac firiem s čínskym vlastníkom pôsobí v Bratislavskom kraji (183). Drvivá väčšina z nich sa pohybuje v kategórii obratu do jedného milióna eur s počtom maximálne dvoch zamestnancov. Najčastejšie podnikajú v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu, opráv a údržby motorových vozidiel.

Dun & Bradstreet pôsobí v oblasti poskytovania dát a analytických riešení.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť