Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Na Slovensku zanikli desiatky obcí. Obyvatelia plakali a niektorých spomienky bolia stále

Sledovali, ako z ich rodných obcí vyprcháva život.

Mnohé miesta na Slovenskú majú určitým spôsobom pohnutú minulosť. Kedysi sa na nich nachádzalo niečo celkom iné, ako môžeme vidieť v súčasnosti. V tomto článku sa pozrieme na históriu ôsmich obcí a osád, ktoré sa kedysi nachádzali na našom území. Po väčšine z nich ostali už len písomné zmienky, kostol alebo sa v tom lepšom prípade jedna z nich stala mestskou častou.

Mochovce

Mochovce sú bývalá obec na západnom Slovensku v okrese Levice, ktorá je známa predovšetkým jadrovou elektrárňou stojacou na jej území. Obyvateľstvo bolo presídlené v roku 1981, aby na jej mieste mohla vyrásť nová jadrová elektráreň. Zachoval sa iba reformovaný kostol a cintorín.

Horné Opatovce

Horné Opatovce sa nachádzali južne od mesta Žiar nad Hronom. Obec vysťahovali kvôli neúnosne zhoršeným životným podmienkam. K tomuto stavu došlo v roku 1953 po výstavbe Závodu SNP severne od obce. Najprv vyhynuli včely, potom aj ostatný hmyz a rastliny, nadmerne sa zvýšila chorobnosť najmä u detí.

V roku 1969 územie pričlenili k Žiaru nad Hronom. Bolestný odchod vyše tisícky obyvateľov trval takmer desať rokov. A tak vďaka industrializácii, ktorá nerešpektovala žiadne ekologické, historické a morálne princípy, zanikla jedna z najstarších a najväčších obcí Žiarskej kotliny.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje