Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Na STU by mohla vzniknúť Katedra UNESCO pre obnovu architektonického dedičstva

Bola by piatou slovenskou katedrou zapísanou do Siete svetových katedier UniTwin.


Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay schválila zriadenie Katedry UNESCO pre obnovu architektonického dedičstva na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry SR vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ide tak o piatu slovenskú katedru zapísanú do Siete svetových katedier UniTwin. Tento program katedier UNESCO zahŕňa viac ako 850 inštitúcií v 117 krajinách a podporuje medzinárodnú medziuniverzitnú spoluprácu. Ministerstvo doplnilo, že UNESCO ocenilo pri novej katedre STU interdisciplinárny prístup pri ochrane a zachovaní architektonického dedičstva ako nástroja kultúrnej udržateľnosti.

Na Slovensku v súčasnosti fungujú štyri katedry UNESCO v Bratislave, Zvolene a v Prešove. Na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave boli ustanovené dve katedry. Katedra výchovy k ľudským právam (UNESCO Chair for Human Rights Education) bola ustanovená na základe dohody medzi UNESCO a univerzitou 26. októbra 1992. Rozhodnutím rektora UK sa v roku 2015 stala súčasťou Rektorátu UK so statusom celouniverzitného pracoviska.

Pracovisko naďalej poskytuje vzdelávanie v oblasti ľudských práv, má publikačnú a vedeckú činnosť, spolupracuje s ďalšími pracoviskami a usiluje sa o zvýšenie povedomia o ľudských právach. Samostatnú časť práce UKVĽP UK tvorí podieľanie sa na organizácii Olympiády ľudských práv pre stredné školy v SR, s cieľom výchovy a vzdelávania v oblasti ľudských práv.

Ďalšou katedrou na UK je UNESCO Katedra plurilingválnej a multikultúrnej komunikácie (UNESCO Chair in Plurilingual and Multicultural Communication), ktorá vznikla v roku 2016 a nadviazala na činnosť UNESCO Katedry prekladateľstva, ktorá bola založená v roku 1998.

Na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove bola v roku 2010 zriadená Katedra bioetiky UNESCO (UNESCO Chair in Bioethics), ktorá je je súčasťou Katedry etiky. Tá v roku 2014 získala status samostatného inštitútu na FF PU v Prešove s názvom Inštitút etiky a bioetiky (IEB). Vo Zvolene na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) vznikla Katedra UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj, ktorá zastrešuje výučbu v oblasti environmentálneho manažmentu. Tiež zabezpečuje výučbu nadstavbových a prierezových predmetov pre iné študijné programy a súčasne sa venuje špecifickým aktivitám na šírenie ekologického vedomia, ako jej vyplýva zo zmluvy s UNESCO-Paríž.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť