„Dostal som ban na Facebooku za to, že som vyzýval na vyvraždenie nezamestnaných ľudí. Toto má byť demokracia?!“ Demokracia je jedno zo slov, ktoré ľudia tak radi používajú, ale len málokto z nich naozaj vie, čo všetko tento pojem zahŕňa.
Demokracia nie sú len voľby!
Existuje mnoho definícií „vlády ľudí“ a väčšina z nich ju považuje za niečo viac, ako len veľmi rozšírenú a zjednodušenú predstavu o „systéme, kde sa hlasuje“. Slobodné voľby sú jedným zo znakov demokracie, avšak len jedným z mnohých.
Demokracia neznamená len „raz za štyri roky dr*nem lístok do urny“, ale zahŕňa aj princípy ako spravodlivé a nezávislé súdnictvo, slobodu prejavu, vládu zákona a ochranu menšín. Demokracia teda zrejme nepredstavuje binárnu voľbu „je/nie je“, ale skôr akési spektrum. Niektoré demokratické krajiny môžu byť viac alebo menej demokratické ako iné demokratické štáty.
Takmer všetky štáty sa považujú za demokratické
To, že sa nejaká krajina považuje za demokratickú, nemusí znamenať, že demokratickou naozaj je. Stačí si všimnúť, že jeden z najkrutejších totalitných režimov súčasnosti nesie názov Kórejská ľudovoDEMOKRATICKÁ republika. Napriek mnohým prípadom, ako je tento, sa takmer všetky štáty sveta hlásia k demokracii.
Takmer všetky.
Vo svete nájdeme sedem štátov, ktoré demokraciami nie sú, a zároveň sa na ne ani nehrajú. Voľby sa v nich buď nekonajú, alebo majú len veľmi obmedzený vplyv na chod krajiny.
Saudská Arábia
Saudská Arábia je kráľovstvo – absolutistická monarchia. Namiesto ústavy slúži krajine korán a sunna. Kráľ sa musí riadiť právom šaría. V krajine sa nekonajú žiadne voľby a neexistujú tam žiadne politické strany. Mnohé významné politické funkcie v štáte zastávajú príslušníci vládnuceho rodu Saúdovcov.
Omán
Omán je takisto absolutistická monarchia. Rovnako ako Saudská Arábia považuje za zdroj mnohých zákonov islamskú vieru, toto spojenie však nie je až také výrazné ako v prvom štáte zo zoznamu. Slovo sultána má v Ománe právnu silu zákona. Do Poradného zhromaždenia Sultanátu Omán sa od roku 1991 konajú voľby za účasti verejnosti, čo sa dá považovať za krôčik smerom k demokracii.
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty tvorí sedem autonómnych kmeňových emirátov, na ktorých čele stoja šejkovia (ktorí svoj titul dedia). Tí spoločne rozhodujú o väčšine politických otázok krajiny. Podľa zvyku vládca Abú Dabí zastupuje Spojené emiráty ako hlava štátu a vládca Dubaja je zasa premiér. Formálne ich ale do funkcie musia zvoliť šejkovia.
Katar
Katar sa nazýva polo-konštitučnou monarchiou, avšak emir, ktorý stojí na čele štátu, disponuje takými silnými právomocami, že v praxi sa dá považovať za monarchiu absolutistickú. Poradný zbor, ktorý plní úlohy ako napríklad schvaľovanie rozpočtu, má 30 členov zo 45 volených v priamej voľbe. Premiéra a členov vlády vyberá emir.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane