Občas sa stane, že sa niekto objaví na ulici v tričku s nápisom v jazyku, ktorému nerozumie. Nevidí na ňom nič zlé, avšak tí, čo jazyk ovládajú, vedia, že ide o niečo veľmi nevhodné a skvelo sa na ňom bavia. O podobnom incidente, tentoraz zo sveta hračiek, píše portál Taiwan News.
V taiwanských hračkárstvach sa objavila novinka – kaktus s vypúlenými očami, ktorý púšťa hudbu a tancuje pri tom. Vyzerá to ako fajn sranda. Čo však túto hračku robí ozaj výnimočnou, je jedna skladba, ktorá v repertoári 120 piesní nesie číslo dva. Song, použitý aj v reklame, nie je pre fanúšikov memes ničím novým…
Je ti tá pesnička nejaká známa?
Počuť poľskú skladbu v čínskej reklame asi nie je dosť bežné, toto však nie je obyčajná pesnička. Song zvaný Cypis – Gdzie jest biały węgorz? sa stal celosvetovo známy vďaka meme videu, v ktorom ho sprevádza tancujúca krava v nízkom rozlíšení.
Je dosť možné, že výrobca sa domnieval, že pesničku bude môcť použiť bez povolenia tak, aby si to nikto nevšimol. Veď Poľsko je na druhom konci sveta. Koľko Poliakov má prehľad o taiwanských hračkách? Nuž, svet je dnes veľmi malý a kaktusík neunikol pozornosti médií.
Poliaci na Taiwane
Ako sa ukázalo, nejakí tí Poliaci na Taiwane predsa len sú! Hračku v obchode v objavila poľská pani žijúca v Taichungu, ktorú pochopiteľne šokoval nielen jazyk piesne, ale aj jej obsah. O svojom zážitku porozprávala kamarátke Ele Sobczak z Taipei, ktorá sa obrátila na redakciu Taiwan News.
Track od poľského rapera Cypisa bol nahraný v roku 2015. Hlavnou témou textu (veľmi nevhodného pre deti) je boj so závislosťou od kokaínu. Hovorí o zlých tripoch, nedostatku peňazí a pokuse o samovraždu. Nechýbajú, samozrejme, obľúbené poľské vulgarizmy, ktoré všetci tak milujeme.
Ak by sa niekto náhodou cítil pohoršený, nech nezabúda, že na Taiwane zrejme nie je veľa detí, ktoré by hovorili po poľsky. Pre taiwanské decko ide len o chytľavú melódiu a to, že slovám nerozumie, ho nemusí absolútne zaujímať. Veď koľko úplne vulgárnych a nevhodných songov sme si užívali ako deti bez toho, aby sme tušili, o čom vlastne sú?
Zdroj: taiwannews.com