Takmer nie je týždňa, keď by užívatelia platformy TikTok neprišli s nejakým divným, žalostne sprostým, nebezpečným alebo urážlivým trendom. Tentoraz si na mušku vzali holokaust, jednu z najväčších tragédií ľudských dejín, uvádza The Times of Israel.
„Zomrela som v plynovej komore v Osvienčime,“ hovorí dievča s „mŕtvolným“ mejkapom, zatiaľ čo v pozadí hrá skladba Locked out of Heaven od Bruna Marsa. Takéto videá nie sú v súčasnosti na TikToku ničím vzácnym a ide o ďalšiu „chuťovku“, ktorú si pre nás pripravil rok 2020.
i will personally uninstall this app from every teen's phone one by one until this shit is stopped holy shit pic.twitter.com/GiL87xMKAr
— ??? (@gazpachomachine) August 17, 2020
Nový trend na TikToku
Z nejakých záhadných príčin sa holokaust zaradil medzi trendy na TikToku. V uplynulých dňoch a týždňoch sa objavil hojný počet videí, ktorých tvorcovia na seba prebrali rolu obetí nacistického prenasledovania. Väčšinou ide o postavy mŕtvych duší v nebi, snažiacich sa stručne prerozprávať svoj príbeh.
this needs to stop ?? pic.twitter.com/W916UIyS2S
— Patricia?️?✡️ (@Mowgli_Lincoln) August 18, 2020
STOP ROMANTICIZING THE HOLOCAUST!! STOP FETISHIZING OUR TRAUMA!! @tiktok_comms pic.twitter.com/Ij3O5pH7pO
— Patricia?️?✡️ (@Mowgli_Lincoln) August 19, 2020
O zosmiešňovanie im vraj nejde
Ako toto niekomu napadne? Viacerí užívatelia TikToku tvrdia, že takýmto spôsobom sa snažia rozširovať povedomie o histórii a ich cieľom nie je holokaust zosmiešňovať. Tu sa ale vynára otázka, či platforma, ktorej hlavný obsah sú veselé tanečky, komédia a život ohrozujúce výzvy, je to správne miesto pre osvetu. Určite sa to dá robiť aj lepšie.
Termín holokaust označuje systematické vyvražďovanie európskych Židov, ktoré malo na svedomí nacistické Nemecko a jeho spolupracovníci. Medzi rokmi 1941 a 1945 bolo zabitých asi 6 miliónov Židov. Holokaust bol súčasťou masívnej nacistickej kampane, ktorej cieľom bolo za pomoci systému deportácií a vrážd zlikvidovať národy a skupiny, ktoré boli podľa nacistickej ideológie „nežiadúce“.
O trende koncentrákových videí informovali viaceré svetové médiá a téme sa, samozrejme, venovali aj v Izraeli. Reakcia židovských komunít pochopiteľne nie je veľmi nadšená a túto tvorbu považujú za necitlivú alebo vyslovene urážlivú. Keďže ale nejde o „hate speech“ TikTok tento obsah nemaže. Našťastie, aspoň u niektorých tvorcov sa prebralo svedomie a svoje videá odstránili sami.
Zdroj: timesofisrael.com