V rámci medzivládnej dohody nevojenského charakteru medzi Slovenskom a Ukrajinou bude Ukrajine darovaných 13 kusov stíhačiek MiG-29. Súčasťou balíka pomoci budú tiež dve odpaľovacie zariadenia protilietadlového raketového systému KUB, systém riadenia a tiež prislúchajúce náhradné dielce a rakety. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.
Ako uviedol rezort obrany, vláda dnes rozhodla o poskytnutí uzemnených a pre Slovensko už nepoužiteľných stíhacích lietadiel MiG-29 Ukrajine. „V zmysle Charty OSN a dobrých, priateľských vzťahov s Ukrajinou rozhodla konsenzuálne a plne s Ústavou SR v prospech darovania lietadiel – ochrany ľudských životov,“ doplnilo MO SR s tým, že dodanie techniky sa predpokladá v najbližších týždňoch.
Poverený minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že okrem kompenzácie za darovanú techniku z Európskeho mierového nástroja existuje aj bilaterálna ponuka od Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota je vo finančnom vyjadrení 700 miliónov dolárov. „Celkovo tak ide o náhradu vo výške približne 900 miliónov eur. Je to samozrejme výhodné pre Ozbrojené sily SR, pre našu obranyschopnosť, ale prvoradé je, že presne v zmysle Charty OSN a vzťahov s Ukrajinou vieme pomôcť zachraňovať životy – to je hlavný motív pre to, aby sme MiG-y, ktoré my už nedokážeme nijakým spôsobom používať, na Ukrajinu dali,“ uviedol Naď.
Poverený predseda vlády SR Eduard Heger potvrdil, že Slovensko poskytuje stíhačky na ochranu civilistov. „Tak, ako systém S-300, ktorý sme poskytli, zachránil tisícky životov, rovnako budú tisícky životov zachraňovať aj tieto stíhacie lietadlá,“ uviedol. Ohradil sa aj proti tvrdeniam, že by darovanie migov zaťahovalo Slovensko do vojny. „Nie je to tak, SR je súčasťou najsilnejšej obrannej aliancie na svete – NATO a práve vďaka tomuto spojenectvu sme chránení najlepšie, ako sme kedy v histórii SR boli a budeme ešte lepšie,“ vyhlásil Heger.
Na rokovaní vlády sa dnes zúčastnil aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko, ktorý potvrdil že migy sa už na Slovensku nikdy nebudú používať. Potvrdil aj to, že v záverečnej fáze prevádzkovania MiGov nemalo Slovensko ani dostatočný počet pilotov, pričom aj tí zvyšní vzhľadom na technické problémy so zabezpečením stratili všetky spôsobilosti.
„Zásadným problémom bolo aj ich prevádzkovanie – aj na základe abonentnej zmluvy prevádzka oscilovala niekde na úrovni štyroch dostupných MiGov na jeden operačný deň, čo nezabezpečovalo držanie hotovosti pre zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru a ani výcvik nových pilotov. Kritická bola aj otázka dostupnosti náhradných dielov a otázka munície,“ vysvetlil Zmeko a uzavrel s tým, že darovanie stíhačiek Ukrajine má prakticky nulové dopady na obranyschopnosť SR, pretože ich Slovensko už nikdy nepoužije.