Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Na Ukrajinu prichádzajú sľúbené tanky od západných spojencov

Niekdajší veliteľ britskej armády tvrdí, že tanky Challenger sú oveľa lepšie než akýkoľvek tank, ktorý majú k dispozícii Rusi.


Na Ukrajinu začína prichádzať v nedávnych týždňoch sľúbená vojenská pomoc od západných spojencov, predovšetkým tanky a bojové vozidlá pechoty. Ako referuje spravodajský web CNN, táto pomoc posilní ukrajinské ozbrojené sily, ktoré chcú tento rok podniknúť rozhodujúcu protiofenzívu s cieľom definitívne vyhnať ruské sily z okupovaných území.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v pondelok povedal, že Ukrajina už dostala od Spojeného kráľovstva hlavné bojové tanky Challenger. Zo Spojených štátov taktiež prišli bojové vozidlá pechoty Stryker a mobilné vozidlá pechoty Cougar. Nemci zasa dodali bojové vozidlá pechoty Marder a kancelár Olaf Scholz potvrdil, že aj tanky Leopard 2.

Profimedia

„Áno, dodali sme tanky Leopard, ako sme oznámili,“ povedal Scholz na pondelňajšej spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Markom Ruttem v Rotterdame. „Na Ukrajinu už dorazili aj tri hlavné bojové tanky Leopard 2 darované Portugalskom, uviedlo v pondelok vo vyhlásení tamojšie ministerstvo obrany.

Kremeľ tvrdí, že dodávky západných tankov na Ukrajinu ho neznepokojujú. Prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova viackrát vyhlásil, že Rusko sa moderných zbraní zo Západu neobáva a všetky budú na Ukrajine zničené.

Niekdajší veliteľ britskej armády Hamish de Bretton Gordon tvrdí, že tanky Challenger dodané Spojeným kráľovstvom sú oveľa lepšie než akýkoľvek tank, ktorý majú k dispozícii Rusi. „Challenger prežije aj vtedy, keď dostane štyri alebo päť priamych zásahov, ale jeden zásah z Challengera zničí T-72 (hlavný ruský bojový tank, pozn.),“ skonštatoval.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje