Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

V rubrike Na vlastnej koži skúšam rôzne veci, ktoré ma doslova nútia vystúpiť z komfortnej zóny. Sú to rôzne experimenty, niektoré sú uletenejšie, iné zasa trochu pohodlnejšie. Občas je to randenie s mužmi zo zoznamky a inokedy sledovanie svojich výdavkov.

Tentokrát som nechala svoj nákup potravín na Freshbox, ktorý sa postaral o môj jedálniček na sedem dní. Malo to však jeden háčik, nerozhodovala som o tom, aké potraviny budú v boxoch, ktoré mi doručia. Iba či dostanem vege verziu, alebo mäsovú. Vyskúšala som teda verziu s mäsom.

Krátky úvod do môjho stravovania

Často majú ľudia o mne domnienku, že som vegetarián, lebo ma málokedy vidia jesť mäso a svoje obedy v práci mávam mnohokrát vegánske. Zväčša je to však nejaká náhoda, nie môj zámer. Avšak, už asi vyše roka si doma nepripravujem jedlá z mäsa. Nechce sa mi za kvalitným mäsom behať do mäsiarstiev, keďže mäso zo supermarketov nie je natoľko kvalitné, ako by som chcela, a doslova mi smrdí.

Mäsová strava mi nechýba. Občas si dám tuniaka z konzervy alebo si kúpim slaninu, keď mám chuť. Mäso jedávam väčšinou u rodičov alebo vonku, v podnikoch, kde poznám ich prístup k mäsu, viem, že ho tam majú kvalitné a rovnako kvalitne ho vedia aj pripraviť.

Skrátka, nič neťahám do extrému, počúvam svoje telo a snažím sa jesť vyvážene s ohľadom na planétu, ale aj samú seba. Ak by som sa mala škatuľkovať, tak som, skrátka, flexitarián. 

Food Reaction GIF by SpongeBob SquarePants - Find & Share on GIPHY

Sedem dní stravovania sa zo štyroch boxov

Pred mojím experimentom prišiel Freshbox s novým Fitboxom, ktorý mi doslova padol do rany. Nebudem hovoriť že nie, počas karantény som sa v jedení celkom opustila.

Box je skvelý v tom, že neobsahuje len kompletný jedálniček s receptami, ale aj tréningy s kondičným trénerom. Snažím sa žiť zdravo, no tentokrát ma lenivosť premohla, obedy nahradila mrazená pizza a strácala som už aj kreativitu v tom, čo variť a vôbec čo jesť.

Vybrala som si mäsovú verziu Fitboxu, aj keď mäso doma nevarím, no bolo mi jasné, že tu bude naozaj kvalitné mäso, tak prečo neozvláštniť svoj jedálniček a nepotešiť krvné testy na železo?

Kuriér z Fitboxu bol ochotný škatule mi vyniesť až na štvrté poschodie bez výťahu. Povedala som si však, že keď je to už ten Fitbox, tak si dám menšie kardio. Som predsa silná a emancipovaná žena, haha.

Slečna Mikysová / EMEFKA

Od mrazenej pizze k zdravému jedálničku

Týždeň pred príchodom Fitboxu som konečne pravidelne cvičila, no moja strava stále pokrivkávala. Boxy s potravinami, ktoré obsahujú aj jedálniček na päť dní, padli viac než vhod. Hneď po otvorení škatúľ s potravinami sme ostali ja i moja mačka v úžase. Keď naraz otvoríš všetky boxy, tak pochopíš, čo naozaj znamená pestrá strava. 

V priloženom jedálničku máš objasnené, že slúži ako inšpirácia, a gramáže, rovnako aj dochucovanie, nechávajú na tebe. Taktiež sú priložené informácie o tréningových videách s kondičným trénerom Jurajom Remišom a upozornenie, aby si nezabúdal na svoj pitný režim. Tréningové videá pridáva Freshbox na svoj IGTV trikrát do týždňa a každý cvik je v nich skvelo vysvetlený aj pre začiatočníkov.

Slečna Mikysová / EMEFKA

Fitbox je zostavený pre dvoch ľudí na päť dní. Keďže som doma sama s mačkou, je teda logické, že mi tento box vystačil na dlhší čas. Jedálniček som si dôkladne prezrela a občas som si niektoré z jedál prehodila do iného dňa. Priložený jedálniček bol zostavený detailne, členený na raňajky, desiaty, obedy a večere, a navrhnuté jedlá a recepty boli naozaj pestré. 

Slečna Mikysová / EMEFKA

1. deň

Na raňajky som si dala hemendex s chlebíkom a zeleninou, presne podľa plánu. Nakrájala som si k tomu toľko zeleniny, že pre mňa a môj vrabčí žalúdok chlieb už nebol potrebný. Ja viem, že na to nevyzerám, ale skrátka jem málo, ale častejšie ako väčšina ľudí.

Na desiatu som si dala podľa jedálnička ovocie. Chápete, Fitbox ma konečne prinútil dať si ovocie, lebo týždne predtým som na to vždy myslela, ale ostalo to len pri myšlienke. Jablko bolo natoľko sladké, že som zabudla na existenciu sladkostí. Na obed som pripravila kuracinu s batatovými a zelerovými hranolkami, ktoré milujem, takže s obedom som bola veľmi spokojná.

Z tvarohu zmixovaného s banánom, medom a bielym jogurtom som bola najedená viac, ako by som čakala. Pripomienka v jedálničku, že si nemáš zabudnúť pripraviť vločky na druhý deň bola super. Poznáte to, myslíte na niečo dôležité celý deň a spomeniete si, keď ste takmer v hladine alfa, takže ma Fitbox znova prinútil k pohybu a vločky ma vytiahli z postele.

Slečna Mikysová / EMEFKA

2. deň

Priznám sa, že raňajkové vločky zmiešané s tvarohom nevyzerali ako tie jedlá všetkých fit foodblogerov na Instagrame, ale možno je chyba vo mne. Každopádne, chutili rozhodne lepšie, ako na mňa vizuálne pôsobili. Netreba súdiť podľa výzoru! Som toho príkladom.

V rámci ranného tréningu som si pripravila zeleninu do obedného vývaru a rozhodla som sa, že prehodím recept z piateho dňa na dnešok, keďže obsahoval batat, ktorý som mala v chladničke načatý + špargľu, ktorá je chutná čo najčerstvejšia. Desiatovú sladkosť zastúpil banán a „šicko bolo v porádku.“

Z receptu so špargľou som bola zmätená, nechala som si preto poradiť od kamošov z Freshboxu a tí mi ihneď všetko objasnili. Vývar úžasne voňal, rovnako dobre aj chutil. Musela som si doň hodiť rezance, lebo viete ako, vývar bez rezancov je ako sex bez lásky. Každý máme iné chute.

Špargľa s batatovou kašou bola poriadne výdatná, nevládala som to zjesť. Na večeru som si dala svoj cottage cheese s paprikou.

Slečna Mikysová / EMEFKA

3. deň

Raňajky som mala podľa plánu, pohánkovú kašu s banánom, medom a kakaom. Kiwi, ktoré som si dala na desiatu, bolo také dobré, že som mala pocit, akoby som si ho práve odtrhla. Bez srandy, neklamem do telky.

Na obed som mala polievku z predchádzajúceho dňa + cestoviny s cuketou, ktoré mali byť na druhý deň. Keď som si prečítala recept s cestovinami a cuketou, pomyslela som si: „To bude strašná nuda.“ Po prvom súste som však stratila reč.

Najprv preto, lebo mi chilli vyrazilo dych, a potom preto, lebo to bolo neskutočne dobré. Občas naozaj stačí málo. Cestoviny mali samé o sebe veľmi zaujímavú chuť, čo bolo rozhodne spôsobené aj ich obsahom múky z quinoy a šošovice.

Na večeru som si dala v rámci spotrebovania načatého jedla hemendex s trochou syra na vrchu a zeleninou. Akože “sorry not sorry“, ale tomu syru sa nedalo odolať, musela som sa krotiť, aby som ho celý nezjedla. Jeden z dôvodov, prečo naozaj nie som vegán, iba si to ľudia o mne myslia.

Slečna Mikysová / EMEFKA

4 + 5. deň (víkend) 

Vždy, keď mám zdravý režim, tak víkend je pre mňa v tomto voľnejší. Raňajky si cez víkend rada užívam, urobím si ich doslova hedonistické. Túto sobotu som mala s kamarátom dávno naplánovaný brunch, ktorý pozostával z nie úplne zdravej bomby – french toastu so slaným karamelom, zmrzlinou a banánmi.

Keďže som však vstávala skoro, stihla som zdravé raňajky, ktoré pozostávali z mixnutého mandľového jogurtu s tvarohom, doplneného o kiwi, vločky a chia semiačok. 

Na neskorú obedo-večeru som mala ramen, ktorý som spolu s french toastmi dojedala aj na druhý deň. To je tak, keď vstávaš na obed.

Slečna Mikysová / EMEFKA

6. deň

Na raňajky som mala recept z plánu – miešané vajíčka s cícerovou nátierkou, chlebom a reďkovkou – vajíčka som zmiešala s nátierkou a bolo to dosť dobré! Na desiatu som mala pomaranč, z ktorého som bola totálne plná, vravím, vrabčí žalúdok.

Na obed som mala brokolicové pyré s cottage cheese + opečené tofu. Tofu mám rada a brokolicu tiež, takže som s týmto receptom nemala žiaden problém. Urobiť brokolicové pyré mi doteraz nenapadlo, takže som si vďaka Fitboxu pripísala do mojej knižky receptov v hlave tento nápad.

Cottage cheese som vždy jedla so zeleninou alebo samotný, teraz už viem, že sa nemusím báť šupnúť ho aj do varenia a odporúčam to aj vám.

Na večeru som si urobila polku pečeného baklažánu so zeleninovým šalátom. V tomto skupenstve mi osobne nešmakoval, avšak urobila som z neho skvelú nátierku s paprikou a jogurtom. Našla som formu, v ktorej sme sa s baklažánom skamošili!

Znova sa potvrdilo, že aj potravina, ktorá ti veľmi nechutí, si môže u teba nájsť miesto, len to na ňu musíš skúsiť inak. Ani na ženy nefungujú rovnaké baliace vety, že áno.

Slečna Mikysová / EMEFKA

7. deň

Raňajky pozostávali z banánovo-vločkových placiek s tvarohom. Tu skvele sedelo, že boli “palacinky“ z banánu na piaty deň, keďže banán bol akurátne zrelý na takýto recept. Poznáme to, banán trochu zhnedne a už sa mu začneme vyhýbať, takéto recepty sú pre hnedšie banány ako stvorené, nebuď banánový rasista. Desiatu som tentokrát vynechala, keďže som bola plná z raňajok.

Na obed som si dala morčacie mäso s brokolicou a basmati ryžou dochutenou limetkovou šťavou, soľou, čiernym korením a korením na čínu. Na večeru som si dala plátky tofu s cícerovou nátierkou, zeleninou a pečivom. Tofu som pokvapkala olivovým olejom, jemne posolila a posypala paprikou, áno tvárila som sa, že je to čerstvý ovčí syr. Keďže to bolo biele tofu, má tú výhodu, že mu dáš chuť, akú chceš ty. 

Slečna Mikysová / EMEFKA

Naštartovala som môj fit karanténny život?

Počas týchto siedmich dní som cvičila v rámci mesačného plánu, ktorý som predtým začala s aplikáciou na cvičenie. Cvičila som podobne, ako boli aj videá s trénerom, trikrát do týždňa.

Video z Freshboxu s kondičným trénerom Jurajom Remišom som si však pozrela a bolo dosť nápomocné, keďže v ňom, pochopiteľne, vysvetľuje dôležité základy pri cvičení, akými sú dýchanie a držanie tela. Navyše, pri vysvetľovaní sa veľmi milo usmieval, takže ak sa nevieš presvedčiť, že máš začať s cvičením, odporúčam pozrieť si tieto videá.

Ak si myslíte, že som sa na druhý deň pustila do nejakého naloženého hamburgera z donášky, tak to teda nie. Niežeby som naň nemala chuť, no rozhodla som sa v zdravom stravovaní pokračovať, a takéto “vyhodenie si z kopýtka“ si nechať na občasný víkendový úlet.

Takáto vyvážená strava mi poriadne naštartovala metabolizmus a pomohla mi našliapnuť si k novým zdravým zvykom, ktoré sú hlavne teraz veľmi dôležité. Keďže jem ako vrabec a Fitbox je vyskladaný pre dvoch, nejaké potraviny mi ostali, z ktorých som si skladala jedlá aj nasledujúce dni. 

Pri najbližšom nákupe potravín mi určite v košíku skončia suroviny, ktoré by som tam predtým nemala. Tento zdravý režim s Fitboxom ma inšpiroval novými zaujímavými receptami, ale ukázal mi aj to, že aj surovina, ktorú možno nemáš úplne rád, ti môže chutiť, lebo ju treba dobre skombinovať. 

Slečna Mikysová / EMEFKA

Môj dojem z Fitboxu

Poďme si to zhrnúť:

V prípade, že si sa ocitol v bode, keď sa ti nepáčia tvoje kilečká navyše, nepravidelnosť tvojej stravy, alebo si sa rozhodol konečne splniť svoje novoročné predsavzatia spojené so zdravým životným štýlom, objednávaj Fitbox. Nájdeš ho tu.

Je to skvelý štart pre tvoje nové návyky, nielen čo sa týka zdravého jedla, ale aj cvičenia. Pri pomyslení na to, že niekto si za hodinu s trénerom platí aj 40 eur, a ty to dostaneš k boxu so zdravou stravou zadarmo, sa ti tvoje telo a peňaženka určite poďakujú.

Hlavnými benefitmi Fitboxu sú zdravé potraviny na týždeň pre dvoch, ku ktorým je pribalený kompletný jedálniček s receptami na celý týždeň vypracovaný výživovým poradcom Borisom Bajerom, to celé doplnené sériou tréningov s kondičným trénerom Jurajom Remišom.

Prídu ti štyri škatule s potravinami, v ktorých máš zároveň kondičného trénera, výživového poradcu a v neposlednom rade štart svojho kulinárskeho umenia alebo jeho zlepšenie. Zdravé stravovanie je mnohokrát opletené predsudkami, často si pri ňom nastavíme nesplniteľné ciele a potom to veľmi rýchlo zakape. 

Fitbox premyslí tvoj jedálniček za teba a nemusíš sa báť, že budeš jesť päť dní vkuse šaláty, čo ti vydrží maximálne týždeň. Keď minieš všetky recepty z jedálnička v boxe, stačí sa mrknúť na instagram Freshboxu, kde je inšpirácie viac než dosť.

Musela som sa zamyslieť, či vidím na Fitboxe nejaké negatíva, ale úprimne, hľadajú sa mi veľmi ťažko. Doslova ma nakopol, ukázal mi, že zdravá strava vie byť udržateľná a nemusí byť týraním. Navyše teraz, keď sa oveľa menej hýbeme, ti veľmi padnú vhod aj tréningové videá a nemusíš sa kvôli tréningu pohnúť ďalej ako z obývačky.

Možno ti bude vo Fitboxe niečo chýbať, alebo ti tvaroh nejde dole krkom, nie je však problém si s tímom vo Freshboxe jeho obsah vykomunikovať, prípadne si k nemu niečo pridať. Aj keď si k nemu priložíš kilovú Nutellu, nik ťa súdiť nebude. Nepochybujem o tom, že keď si Fitbox objednáš, vyjdeš z karantény určite s menším bruškom a vďaka skvelým tréningom s lepšou kondičkou ako predtým. 

Svoj vlastný Freshbox si objednáš tu.

Working Out Universal Music GIF by Sigrid Bernson - Find & Share on GIPHY

Mimochodom…domáci miláčikovia si boxy z Freshboxu zamilovali tiež. 🙂

Slečna Mikysová / EMEFKA

Ak ťa seriál Na vlastnej koži zaujal, predchádzajúce diely nájdeš tu

Tento obsah vznikol v spolupráci s Freshbox


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť