Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Rubrika Na vlastnej koži je po menšej pauze späť. Ak ju ešte nepoznáš, tak je o tom, že si vždy vyberiem nejakú výzvu, niečo, čo ma vytrhne z komfortnej zóny a skúšam to za vás. Rozhodla som sa, že tentoraz to nebude žiadne balenie mužov na zoznamke ani miznutie zo sociálnych sietí.

Keďže som človek, ktorý začne ukážkovo šetriť, keď je týždeň pred výplatou, lebo môj zostatok účtu je mizerný, padla moja voľba na aktuálne Na vlastnej koži na sledovanie výdavkov. Doteraz som všetky experimenty robila týždeň, no tentoraz som to natiahla na mesiac. Logicky, lebo som si sledovala svoje výdavky. Robiť to týždeň by nedávalo význam, takže som si to predĺžila ešte o tri ďalšie.

Čo sa týka šetrenia, myslím si, že keď chcem, viem veľmi dobre šetriť a zvyknem si každý mesiac odkladať peniaze na sporiaci účet. V rámci môjho minimalistického štýlu života nezvyknem míňať peniaze na zbytočnosti, ale jedlo je moja láska, a preto naň zväčša míňam dosť veľa.

Týždeň pred výplatou býva veľmi dlhý

Určite sa už aj tebe stalo, že ti príde výplata a ideš niekoľkokrát do obchodu na malý nákup, a ani nevieš ako, minieš 50 eur za deň. Párkrát za deň si pípneš kartou a už je skoro polka výplaty preč. Najčastejšie platím kartou, hotovosť mám pri sebe, iba keď idem do nejakých podnikov, kde viem, že ju budem potrebovať.

Pri platbe kartou si svoje výdavky nesleduješ, preto sa ti môže ľahko stať, že míňaš ako zmyslov zbavený. Potom sa pozrieš na stav svojho účtu a vidíš, že ti po týždni z čerstvej výplaty ubudla stovka bez toho, aby si nakupoval nejaké drahé veci.

Fabian Blank, Unsplash

Ostro sledované výdavky

Vždy, keď mi príde výplata, tak si spíšem, čo všetko musím zaplatiť (nájom, odvody a všetky pravidelné výdavky), a zo zostatku si vypočítam, koľko si pošlem na sporiaci účet. Zväčša si nechávam cca 200 eur na svoj život, ktoré mi nie vždy stačia.

Často sa po týždni zbadám, že je väčšina preč a musím začať šetriť. Peniaze míňam, klasicky, najrozumnejšie, keď je väčšina výplaty fuč a ja musím čakať do ďalšej. Rozhodla som sa teda, že si všetky svoje výdavky budem viac sledovať, nech nakupujem šetrne ako pred výplatou, aj po výplate.

Stala som sa kandidátom na výhercu bločkovej lotérie

Aby som si čo najlepšie mohla sledovať svoje výdavky, odvšadiaľ som si brala bločky. Po týždni som mala poriadny štós bločkov. Neviem, či ešte funguje bločková lotéria, ale ak by fungovala, tak by som mala veľký potenciál výhercu. Keď som mala po jednom dni niekoľko bločkov, tak ma to ihneď nútilo zamyslieť sa nad tým, koľko míňam. Všetky tieto výdavky som si spisovala do zošita.

Vždy som si napísala sumu a typ nákupu: napríklad Billa – 4,87 € alebo drogéria 6,34 €. Mala som tak prehľad, na aký typ nákupu som míňala najviac. Vždy som si večer všetky tieto nákupy spočítala dokopy, aby som mala prehľad, koľko som zatiaľ minula. Pravdupovediac, bolo to dosť otravné, no pomáhalo mi to uvedomovať si, koľko míňam.

Make It Rain Money GIF - Find & Share on GIPHY

Podarilo sa mi ušetriť?

Dôležitá otázka, keďže mojím cieľom bolo sledovaním svojich výdavkov priučiť sa lepšiemu šetreniu. Sledovanie výdavkov mi naozaj pomáhalo, viac som premýšľala nad cenami výrobkov, či konkrétny produkt naozaj potrebujem, a či vôbec idem do obchodu, lebo potrebujem alebo len z rozmaru. Avšak odpoveď je nie.

Nie je to však tým, že by som bola nejaká rozšafná. Môžu za to moje neočakávané výdavky, ktoré sa mi v rozpočte tento mesiac vyskytli.

Naozaj míňam peniaze prevažne na jedlo

Podľa výdavkov, ktoré som odsledovala, som si všimla, že najviac míňam na jedlo. Tento mesiac som však nemala úplne zvyčajné výdavky, keďže sa mi v živote vyskytla mačka a na tú som na šupu minula cca 40 eur.

Potom sa tam pripočítalo tetovanie, ktoré si tiež nedávam každý mesiac. Spolu s nákupom v Ikea na dozariaďovanie izby tvoria tieto výdavky hneď spoločne cca 150 eur. Ak by som to mala vykryť z mojich peňazí, ktoré si odkladám na život, na potraviny by mi ostalo 50 eur. 

Graf mojich bežných útrat po odpočítaní pravidelných výdavkov

Percentuálne výdavky po odpočítaní pravidelných výdavkov

Prišla som na to, ako lepšie šetriť

Ako na zavolanie mi volala teta z banky, ktorá mi prezradila, že keď si zo svojho sporiaceho účtu beriem peniaze, tak tam nemám žiaden úrok. Takže som si to mohla odkladať aj do prasiatka a malo by to podobný efekt.

Rozhodla som sa teda založiť si ďalší sporiaci účet, na ktorý si budem odkladať určitú časť peňazí, ktoré som si odkladala aj predtým. Účet som nazvala NEVYBERAJ, a teda z neho nebudem vyberať peniaze, aby sa mi tam pripočítal aspoň ten pár-centový úrok.

Je dobré sledovať si výdavky. Avšak zbierať bločky a zapisovať si to ručne niekam je úplne naprd. Existuje však mnoho aplikácií, ktoré ti tvoje výdavky pomôžu sledovať a môžeš si ich zapisovať aj tam. Síce máš výpis aj na účte, no pri hotovosti, ktorú si vyberieš, nevieš spätne sledovať, do čoho si ju investoval. Ak sa chceš teda aj ty naučiť šetriť, toto sú moje tipy, ktoré by ti mohli pomôcť: 

Sprav si rozpis svojich pravidelných výdavkov a zo zostatku si každý mesiac urči, koľko si chceš ušetriť. Tieto peniaze si buď vlož na sporiaci účet, ulož u mamky alebo daj do prasiatka.

Sleduj si svoje výdavky. Zapisuj si ich niekde alebo používaj aplikáciu. Obľúbené sú napríklad Wallett, Buxfer, Mint, Buxfer, Spendee a mnoho ďalších.

Rozmýšľaj pri nakupovaní. Pri nákupoch sa nám totiž vyplavuje dopamín, takže často nakupujeme len tak z rozmaru, a nie preto, lebo niečo naozaj potrebujeme.

Ibrahim Rifath, Unsplash

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje