Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Na východe Slovenska si mamička pri pôrode sama vytiahla dieťa z brucha. Ako je to možné?

Toto by určite nezvládla každá žena.


V Krompachoch na východe Slovenska sa odohral skutočne netradičný pôrod. Mamička si v závere pôrodu vybrala bábätko z bruška sama. Tento úkon prebehol za asistencie lekárov, informuje portál Noviny.sk. Tamojší lekári sa inšpirovali v zahraničí, kde je uvedený priebeh pôrodu pomerne bežný.

Rodička Slávka pre portál uviedla: „Predošlé dve som mala sekciu, tak tretí pôrod mi bola odporučená tiež sekcia. Už som myslela, že ma nič neprekvapí, a predsa sa ma pani primárka opýtala, či si nechcem bábätko z bruška vybrať. Moja odpoveď bola jednoznačne áno.“

Novinka v slovenských školách. Zvyšuje sa počet vymeškaných hodín, za ktoré žiaci nepotrebujú pečiatku od lekára

Mohlo by ťa zaujímať:

Novinka v slovenských školách. Zvyšuje sa počet vymeškaných hodín, za ktoré žiaci nepotrebujú pečiatku od lekára

Bol to úžasný pocit

Novorodené bábätko dostalo meno Nina. „Len ho cítite kopkať a cítite tie pohyby a nevidíte ho. A zrazu, po tých deviatich mesiacoch máte možnosť vidieť to bábätko ešte také špinavé, na hrudníku máte možnosť zoči voči byť s ním. Je to úžasný pocit,“ povedala Slávka pre portál Noviny.sk.

Pre zdravotníkov v nemocnici bol takýto typ pôrodu premiéra. Predchádzala mu špeciálna príprava, kde sa muselo predovšetkým dbať na bezpečnosť mamičky a jej dieťaťa. „Pacientka bola v spinálnej anestéze. Pri plnom vedomí. Ale ona nepociťovala bolesť od pása nadol. Bola pripravená ako operatér. Mala vydezinfikované ruky. Mala sterilný plášť, sterilné rukavice. Počas operácie sme vybalili bábätko po bruško. Matka následne chytila dieťa pod pazuchy a vybrala ho k sebe na hrudník,“ opísala pre Noviny.sk gynekologička a pôrodníčka Alina Tkachuk.

Ako ďalej uviedla, takýto pôrod má aj svoje výhody. Minimálna separácia vraj zabezpečí ďalší bezproblémový vývoj bábätka, takisto aj nižšiu hladinu stresových hormónov u matky. „Prebiehalo tu úplne úžasne, fakt odporúčam každému,“ odkázala mamička Slávka.

dieťa, bábätko, nemocnica, pôrod, Slovensko
TASR/Ilustračné foto

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje