Ani po piatich rokoch sa nezabúda na gorilu Harambe a jej tragickú smrť v Cincinnati zoo. Primát, ktorý sa po smrti stal populárnym internetovým meme, sa pred pár dňami dočkal veľkej bronzovej sochy, odhalenej na známom newyorskom Wall Street. Informoval o tom aj portál Upi.
Podobizeň gorily je vysoká 210 centimetrov a svoje dočasné útočisko našla priamo oproti ďalšej bronzovej soche – ikonickému Charging Bull. Toto umiestnenie nie je náhodné a Harambe sa takýmto spôsobom stal akýmsi vyzývateľom symbolu finančného centra.
Maskot spoločnosti
Meno Harambe znamená v svahilčine „spolupracovať/ťahať za jeden povraz“ a zrejme preto si ho ľudia zo Sapien.Network vybrali za svojho maskota. Sapien.Network je pripravovaná on-line platforma, ktorá by mala zjednodušiť pomoc sociálne slabším obyvateľom. Umiestnenie sochy opice sa preto dá vnímať ako súčasť kampane, snažiacej sa upozorniť na nerovnosť a zároveň zviditeľniť nový projekt.
Desaťtisíc banánov vysypaných na sochu býka vyjadruje presvedčenie, že „Wall Street gone bananas“ (Wall Street šalie) a totálne stráca akýkoľvek kontakt so životom bežných Američanov. Aktivisti bankárom taktiež pripisujú podiel na prehlbovaní rozdielov medzi bohatými a chudobnými. Použité banány nepôjdu na skládku, ale budú odovzdané potravinovým bankám predtým, ako sa pokazia.
Čo preslávilo gorilu Harambe?
Gorila Harambe sa stala celosvetovo známou v máji 2016, keď sa do jej výbehu dostal štvorročný chlapec. Opica dieťa schmatla a začala ho za sebou ťahať, na čo zamestnanci zoo museli zareagovať. V snahe zachrániť chlapcov život preto padol výstrel z pušky a Harambe bol zastrelený. Video zachytávajúce tieto momenty okamžite obletelo internet.
Incident na jednej strane vyvolal serióznu debatu o podmienkach, v akých sú zvieratá držané v zoo. Na strane druhej sa smrť gorily stala populárnym motívom pre memes, vďaka ktorým sa okolo Harambe vytvoril ironický kult, vykresľujúci stratu gorily ako moment, od ktorého to s celým svetom ide dolu vodou.
Zdroj: upi.com