Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Na začiatku príbehu o Barbie stáli papierové hračky. Ako sa zrodila kráska od Mattela?

Na svete neexistuje asi nikto, kto by nepoznal Barbie.

Kde sa vzala, tu sa vzala, zrazu na svet prišla Barbie. Kto by si bol v roku 1959 pomyslel, že sa stane celosvetovým fenoménom, ktorý ovplyvní generácie detí a vytvorí okolo seba ideál krásy. Za vytvorením ikonickej bábiky stojí americká podnikateľka Ruth Handler.

Barbie bola svetu predstavená na veľtrhu hračiek v New Yorku 9. marca 1959 pod značkou spoločnosti Mattel. Postupom rokov sa však sama stala dostatočne silným marketingovým nástrojom a z názvu Barbie sa stal veľmi rýchlo pojem, ktorý poznajú ľudia na celom svete.

Meno Barbie zvolila Ruth Handler podľa svojej dcéry Barbary. K Barbie neodmysliteľne patrí aj jej mužský náprotivok Ken, ktorý bol svetu predstavený v roku 1961 a meno dostal podľa Ruthinho syna.

Na počiatku bol papier

Za prvou myšlienkou o Barbie stojí príbeh o tom, ako Ruth videla svoju dcéru hrať sa s papierovými hračkami, ktorým dávala vždy dospelácke roly. Podstatou zrodenia Barbie bolo teda to, že Ruth chcela vytvoriť prototyp toho, čím túžia byť v detstve všetky deti – dospelými.

História vzniku Barbie hovorí, že Ruth sa inšpirovala nemeckou bábikou s názvom Bild Lilli. Táto inšpiračná línia súvisí s výletom rodiny Handlerovcov v Európe. Počas neho Ruth videla bábiku, ktorá sa výrazne líšila od bábik toho obdobia a oveľa viac sa podobala naozajstnej ženskej postave. Bábika Lilli bola vytvorená na základe vzoru komiksovej postavičky, ktorú nakreslil Reinhard Beuthin pre noviny Bild.

Barbie, Mattel, bábika, história, hračka
Profimedia

Nemecká Barbie mala blond vlasy, bolo to pracujúce dievča, ktoré vedelo, čo od života chce, a nepotrebovalo na to pomoc mužov. Pôvodne bola Lilli vytvorená ako bábika pre dospelých, no postupne si veľkú popularitu získala medzi deťmi, ktorým sa páčilo, že ju môžu obliekať do rôzneho oblečenia. Na nemeckom trhu bola prvá Lilli predaná v roku 1955.

Z Nemecka do Ameriky

V Nemecku Ruth kúpila tri bábiky Lilli, jednu dala svojej dcére a dve predstavila manželovi a ďalším členom spoločnosti Mattel. Vzlet americkej Barbie však, ako sa dalo očakávať, nebol taký bezproblémový. Spoločnosť Louis Marx and Company, ktorá vlastnila licenciu na vytvorenie bábiky Lilli, zažalovala v roku 1961 spoločnosť Mattel.

Barbie, Mattel, bábika, história, hračka
Profimedia

Tvrdili, že Mattel porušil patent spoločnosti Greiner & Hausser na bedrový kĺb Bild Lilli, a tiež tvrdili, že Barbie bola priamou kópiou Bild Lilli. Spor bol napokon vyriešený mimosúdne v roku 1963, v roku 1964 Mattel kúpil autorské a patentové práva spoločnosti Greiner & Hausser na bábiku Bild Lilli za 21 600 dolárov.

Spôsob, akým dojčatá sajú, môže prezradiť, či budú trpieť obezitou

Mohlo by ťa zaujímať:

Barbie a Ken v poriadne divokom filme. Nový trailer na komédiu Barbie sľubuje nálož bizarnej zábavy

Meno, miery a povolanie

Celé meno prvej americkej Barbie je Barbara Millicent Roberts. Prvá bábika mala na seba čierno-biele zebrované plavky a charakteristický dlhý vrkoč, pričom dostupná bola Barbie blondína aj bruneta. Oblečenie pre prvú Barbie navrhla Charlotte Johnson.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje