Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Či už si dievča alebo chalan, mať slovník ako dláždič vôbec nie je pekné. Ak už sa aj tvoje okolie začalo sťažovať, že by si mohol trošku zmeniť tvoj slovník, asi je ten najvyšší čas. Alebo môžeš byť stále ten nekultúrny chmuľo, či dáma iba na Instagrame.

Avšak potom nefňukaj, že pri pokuse o zoznámenie s novými ľuďmi zlyháš, akonáhle otvoríš ústa. V prípade, že už aj teba začalo hrýzť svedomie a máš chuť zmeniť sa k lepšiemu, máme tu pre teba niekoľko rád, ako sa môžeš odnaučiť nadávať.

Pre tvoju odvykačku budú veľmi dôležité náhrady nadávok, ktoré budeš používať namiesto tých pôvodných. Zozbierali sme tak niekoľko našich obľúbených.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/disneypixar-disney-pixar-11tTNkNy1SdXGg)

Zbav sa tejto ohavnej závislosti

Vypúšťať paru je síce zdravé, ale dá sa to aj slušne. Namiesto kopania a chŕlenia všakovakých nadávok, môžeš použiť ich náhrady a možno sa budú na teba ľudia spočiatku pozerať zvláštne, no určite nie s opovrhnutím.

Vymysli si preto svoje vlastné nadávky. Nájdi si nejaké zaujímavé / zvláštne slovo, napríklad pazucha, a keď sa ti nabudúce niečo nepodarí, tak môžeš zakliať „do pazuchy!“ Okrem toho, že si uľavíš, bude to znieť aj vtipne a mierne pobavíš nielen seba, ale aj svoje okolie.

Nám v redakcii občas tiež rupnú nervy a pomedzi ťukanie do klávesníc začuť výkrik do ticha v podobe nadávky. Zvykneme si ich tiež nahradiť, napríklad použitím: „do puče, do piky, do prčíc alebo do pindy“.

Obľúbená náhrada je u nás aj tá z relácie Moja mama varí lepšie ako tvoja od uja Haba, ktorý používal precítené „do mačky!“. Jednoducho si musíš predstaviť, že ideš LIVE v televízii a nikto tvoje nadávky vypípavať nebude.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/children-child-abuse-verbal-Sj10qwGANCuUo)

Odmeň sa za každý deň bez nadávok

Istá forma motivácie, ktorá celkom dobre funguje je aj odmeňovanie sa. Povedz si, že vydržíš deň bez nadávania, a keď sa ti to podarí, môžeš sa odmeniť, napríklad Horalkou alebo tým, čo uznáš sám za vhodné.

Ak ti nevychádza práve odmeňovanie sa, môžeš vyskúšať tresty. Povedz si, že ťa každá nadávka bude stáť 50 centov a vždy, keď zanadávaš, tak do pokladničky na nadávky odložíš za každú 50 centov. Na konci týždňa bude pokladnička možno plnšia, ako si si myslel.

Takúto formu “trestu“ môžeš prepojiť aj s dobrým skutkom. Chápeme, že nie každý nosí vo svojej peňaženke tucty mincí. Môžeš si každú nadávku jednoducho značiť a na konci dňa si vypočítaš sumu, ktorú vhodíš do pokladničky. Túto sumu potom môžeš poslať na nejakú dobročinnú zbierku. Tvoje odvykanie od nadávania bude tak prispievať na dobrú vec.

Melissa Walker Horn, Unsplash

Zatiahni do toho aj kamarátov

Nič viac nevyhecuje človeka, ako nejaká šialená stávka. Možno máš kamarátov, ktorým by sa tiež zišla úprava slovníka. Môžete si spraviť nejakú odvykaciu výzvu, stavíte sa, že kto ju prvý poruší, tak dostane trest.

Alebo si môžete vymyslieť vzájomné okamžité tresty. Akonáhle ťa jeden z nich bude počuť nadávať, môže ťa štipnúť do ruky alebo prikázať ti umyť riad, či zobrať pivo. Možností je obrovské množstvo a v kolektíve sa to vždy ťahá ľahšie, no nie? Overeným tipom pri odvykaní je nosenie gumičky na zápästí. Vždy, keď budeš nadávať, štipneš sa gumičkou.

Nájdi problém tvojho nadávania

Niekto možno nadáva iba za volantom, iní zas keď idú do obchodu nakupovať hladní. Skús nájsť situácie, kedy najviac nadávaš ty a nájdi im riešenie. Sadni si do auta o 30 minút skôr a nebudeš musieť nadávať na zápchu.

Do obchodu choď zásadne iba najedený a podobne… ak už nastane situácia, že máš chuť si zanadávať, zhlboka sa nadýchni a počítaj do päť. Väčšinou to pomôže a schladíš si hlavu.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/monkey-laptop-baboon-xTiTnJ3BooiDs8dL7W)

Stará mama by ti dala poza uši

Určite sa nájde v tvojom okolí niekto, kto ťa za tvoje nadávanie najviac kritizuje, avšak máš voči nemu rešpekt. Predstav si, napríklad, že je pri tebe neustále tvoja stará mama, pri nej by si určite nenadával ako pohan. Hneď by sa ťa opýtala, kedy si bol naposledy na spovedi. A potom by ti ešte naložila trochu parených buchiet.

Nie je to len o tom, čo si o tebe budú myslieť ostatní. Keď prestaneš nadávať, budeš oveľa pozitívnejší, čo vplýva nielen na tvoje okolie, ale aj na tvoju psychiku. Samozrejme, keď narazíš malíčkom o nábytok, je nadávanie viac ako len potrebné.

Titulná fotka: Înjurături


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.