Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

S nadávkami sa stretávame všetci a sú súčasťou slovníka mnohých z nás (aj tých, ktorí sa navonok tvária ako mimoriadni slušňáci). Je síce pravdou, že rodičia a spoločnosť nás učia, aby sme sa vyjadrovali slušne a bez vulgarizmov, ale niekedy to skrátka nejde. Ba čo viac, ako píše aj portál 9news, podľa vedcov by mohlo časté používanie vulgarizmov značiť niečo pozitívne aj o našej osobnosti!

Znak vyššej inteligencie

Tak napríklad vo výsledkoch štúdie z roku 2015 odborníci uviedli, že časté používanie nadávok je obyčajne znakom vyššej inteligencie. Počas výskumu požiadali jednotlivých účastníkov, aby za minútu vytvorili čo najviac slov, začínajúcich na písmená F, A a S. Počas ďalšej minúty mali vymyslieť čo najviac nadávok, ktoré by začínali zmienenými písmenami. Výsledkom bolo, že ľudia, ktorí dokázali vymyslieť najviac slov, vymysleli aj najviac nadávok.

Shutterstock

Podľa odborníkov to ukazuje na ich bohatšiu slovnú zásobu, čo je zase znakom vyššieho intelektu. „Ľudia, ktorí sú dobrí v jazyku, sú dobrí vo vytváraní nadávok,“ poznamenal k tomu profesor Jay, ktorý za štúdiou stojí. Zároveň podotkol, že títo ľudia majú vyvinutý cit na to, kedy a kde môžu použiť vulgarizmus. Je im jasné, kde sa to absolútne nehodí, ale dokážu tiež vycítiť, kedy je použitie vulgarizmu prijateľné. „To je dosť sofistikovaný spoločenský nástroj,“ dodal profesor Jay.

Znak úprimnosti

Podľa ďalších skúmaní z roku 2017 sa prišlo aj na to, že nadávanie je znakom úprimnosti. Ľudia, ktorí nadávajú, dokážu svoje emócie prejaviť veľmi silno a za použitia silných slov, čo ich robí úprimnejšími. Skrátka sa príliš nepretvarujú a nehrajú sa na niečo, čím nie sú.

Okrem toho nadávanie uľavuje aj od bolesti. To je stará známa pravda, ktorú iste poznáš aj z vlastného života. Keď sa ti niečo nedarí, napríklad sa udrieš kladivom po prste, tak s najväčšou pravdepodobnosťou vypustíš z úst nejakú šťavnatú nadávku.

Shutterstock

Má to svoj význam. Podľa odborníkov nadávanie pri nejakej namáhavej činnosti nielen pomáha znášať bolesť, ale ľudia majú vďaka nemu aj väčšiu výdrž a silu. Podľa psychológa Richarda Stephensa nadávanie spôsobuje v tele stresovú reakciu, ktorá vyvolá obranný reflex.

Telo vtedy zaplaví adrenalín, zvýši sa tiež tep a zrýchli dýchanie. Zaujímavé ale je, že podľa výskumov vulgarizmy strácajú „moc“ uľaviť od bolesti, keď ich používame až príliš často. Nadávanie je zároveň istou evolučnou výhodou. Na rozdiel od zvierat, ktoré v hneve dokážu na ľudí zaútočiť a spôsobiť im zranenie, ľudia si toto nutkanie vybijú proste tým, že toho druhého počastujú nadávkou.

A to je podľa odborníkov vždy lepšie, ako keby sme mali reálne človeku jednu vraziť. Stále je to určitá forma agresivity, avšak veľmi mierna. Nahromadené emócie tak vďaka nej dokážeme vyventilovať bez toho, aby sme sa museli púšťať do fyzického násilia.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.