Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Nadávky nie sú žiadna novinka. Toto je história vztýčeného prostredníka a iných vulgarizmov

Nadávky majú za sebou pomerne zaujímavú históriu.


Či sa nám to páči, alebo nie, nadávky a vulgarizmy patria do bežnej slovnej zásoby každého človeka. Ľudia skrátka nadávali vždy, menil sa len spôsob, akým to robili.

Na EMEFKA sme ti, napokon, priniesli články o tom, aké írečité a jadrné vulgarizmy používali naši pradedovia a prababky. Je ale zaujímavé pozrieť sa trochu do histórie a zistiť, kde majú niektoré dnes bežne používané urážlivé slová a gestá svoj počiatok.

Vztýčený prostredník

Čo si budeme hovoriť, vztýčený prostredník patrí k najpoužívanejším a najznámejším hanlivým gestám. Jeho vznik môžeme datovať približne do 4. storočia pred naším letopočtom, nie vždy však mal rovnaký význam. Jedným z prvých, ktorí toto gesto použili, bol podľa historikov významný antický filozof Diogenes zo Sinópy.

Ten vztýčený prostredník adresoval štátnikovi a rečníkovi Demostenovi a už v jeho podaní malo ísť o prejav urážky. Okrem toho môžeme vztýčený prostredník ako formu urážky nájsť aj vo viacerých antických komédiách.

Shutterstock

Na druhej strane, v 1. storočí pred naším letopočtom bolo toto gesto znakom pre súlož. Muži ním chceli jednak ostatných chlapov zastrašiť a vyzdvihnúť nad nimi svoju mužnosť. Okrem toho si ním ale zvykli pýtať pohlavný styk, takže ho často smerovali k prostitútkam, ktoré hneď vedeli, o čo zákazníkovi ide.

Prostredník bol odjakživa vnímaný ako falický symbol, čo ladí s jeho významom, ktorý mal kedysi. Tento význam sa vlastne dodnes zachoval, hoci v inom kontexte. Ak niekomu ukážeme prostredník, vlastne mu tým hovoríme: „Po*eb sa!“ (anglicky: „F*ck you!“).

Profimedia

Proti urieknutiu

Vztýčený prostredník mal ale aj náboženský, resp. rituálny význam. Tak napríklad, v 1. storočí sa v niektorých častiach sveta používal ako ochrana pred kliatbou či urieknutím. Gesto bolo známe aj Rimanom, ktorí ho nazývali „neslušný prst“ (latinsky: „digitus impudicus“) a zvykli ním častovať nepriateľské vojská. Zároveň sa ale spájal s istou poverčivosťou a Rimania verili, že sa týmto gestom uchránia pred kliatbou.

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Odporúčame prečítať:

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

V zásade sa verilo, že pokiaľ vám niekto adresoval nadávku, kliatbu alebo inú urážku, mali ste okamžite vztýčiť prostredník a ochrániť tak svoju dušu. Predpokladá sa, že prvýkrát sa toto v Európe populárne gesto objavilo na území Spojených štátov niekedy v roku 1886.

Podľa historikov ho do Ameriky „dovliekli“ talianski imigranti. Práve do tohto roku spadá aj prvý zdokumentovaný vztýčený prostredník. Počas bejzbalového zápasu toto gesto použil hráč bostonského tímu Boston Beaneater Charles Gardner Radbourn, prezývaný „Old Hoss“. Počastoval ním protihráča z tímu New York Giants.

Wikimedia Commons

Ďalšie hanlivé gestá

Okrem vztýčeného prostredníka existuje ešte oveľa viac podobných urážlivých gest. Okrem iného je to aj známa figa borová, gesto, ktoré sa používa aj v našich končinách. Oveľa viac ju však používajú Rusi, kde sa toto gesto nazýva „dulja“. Používa sa ako odpoveď niekomu, kto od nás chce pomoc či od nás niečo požaduje.

Týmto gestom mu dávame najavo, že dostane akurát… no, figu borovú. Používalo sa už v antickom Ríme, ale napríklad aj v Turecku. Prevzalo ho aj mnoho slovanských krajín, vrátane Slovenska. Podobne ako vztýčený prostredník, aj figa borová mala často rituálny účinok. Ľudia sa ňou chránili pred urieknutím či žiarlivosťou.

Shutterstock

V mnohých častiach sveta existujú aj ďalšie urážlivé gestá, ktoré u nás ako vulgárne nevnímame. Tak napríklad, písmeno V vytvorené ukazovákom a prostredníkom môže signalizovať víťazstvo, ale v prípade, že je ruka otočená naopak, ide o urážku. Toto gesto má tradíciu najmä vo Veľkej Británii.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.