Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Nádherné a dojemné romantické filmy, ktoré si užijete, aj keď tomuto žánru neholdujete

Romantické filmy nemusia byť len presladené limonády. Tieto inteligentné komédie vás zaručene dostanú


Romantické komédie tvoria veľkú časť svetovej kinematografie. Na svoje si môžu prísť priaznivci nenáročných snímok, ale aj tých inteligentnejších a ambicióznejších. Práve na tie sme sa rozhodli zamerať v nasledovnom článku. Dôraz sme pri tom kládli na diela, ktoré si užijú všetci diváci bez rozdielu.

Pokiaľ teda nad romantickými filmami skôr krčíte nosom, tak vyskúšajte nižšie zmienené filmy. Možno sa váš názor na tento žáner zmení. Nech sa páči.

500 dní so Summer

Svieža a vtipná vzťahovka o mladom Tomovi, ktorý hľadá lásku svojho života. Zdá sa, že ju konečne objaví v sympatickej Summer. Je tu však problém: Summer na lásku neverí. 500 dní so Summer je kvalitne nakrútený a vtipný romantický film so skvelými hercami a príjemným humorom.

Spomenúť treba výborné herecké výkony Josepha Gordona-Levitta a Zooey Deschanel. Milovníci inteligentných romantických filmov si v tomto prípade rozhodne prídu na svoje.

Pred úsvitom

Pôvabný príbeh dvoch ľudí, ktorí sa nepoznali, ale na spoločnej ceste vlakom sa dali do reči a strávili spolu jeden deň. Je možné, aby sa medzi nimi za taký krátky čas zrodila láska?

Pred úsvitom je dnes už klasickým romantickým filmom, ktorý boduje skvelými dialógmi, uvoľnenou atmosférou, nenúteným humorom a hlavne parádnymi výkonmi Ethana Hawkea a Julie Delpy. Zaručujeme vám, že Pred úsvitom si vás dokonale podmaní. Ak vás zaujme, tak vám odporúčame aj pokračovania Pred súmrakom a Pred polnocou.

Srdcu nerozkážeš

Veľký romantický hit roku 2017 rozpráva príbeh stand-up komika Kumaila, ktorý pochádza z Pakistanu, a mladej Američanky Emily. Kumail sa s Emily náhodou zoznámi a okamžite si padnú do oka. Ako však bude reagovať Kumailova konzervatívna rodina?

Veci sa napokon skomplikujú ešte viac, keď je Emily hospitalizovaná so záhadnou chorobou. Srdcu nerozkážeš je skvelá, vtipná a výborne napísaná romantická komédia. Má sympatických hlavných hrdinov, inteligentný scenár a nechýba jej ani porcia silných emócií.

Daj mi svoje meno

Oscarová romantická dráma nás zavedie do slnečného Talianska. 17-ročný Elio sa spriatelí s 24-ročným Oliverom, ktorý má pomáhať Eliovmu otcovi. Postupne medzi nimi vznikne silné priateľské puto a možno aj niečo viac.

Daj mi svoje meno je vynikajúca romanca, ktorá boduje skvelou a pohodovou letnou atmosférou, bez diskusie parádnymi hercami (Timothée Chalamet, Armie Hammer a Michael Stuhlbarg) a emotívnym záverom.

La La Land

V našom zozname vám doporučíme aj jeden muzikál. Vybrali sme La La Land, ktorý svojho času uchvátil divákov aj kritikov. Niet sa čo čudovať. Mladá Mia sa snaží preraziť ako herečka, Sebastian by zase chcel byť jazzovým pianistom. Keď sa stretnú, okamžite medzi nimi preskočí iskra.

La La Land len potvrdil výnimočné režisérske kvality Damiena Chazelleho (Whiplash), ktorý doručil parádny muzikál so skvelými piesňami, vychytanou výtvarnou stránkou a sympatickými hrdinami. Rozhodne sa oplatí dať mu šancu, a to aj vtedy, pokiaľ muzikálom práve neholdujete.

Ruby Sparksová

Originálna romantická komédia so štipkou fantasy. To je Ruby Sparksová. Hlavným hrdinom je spisovateľ Calvin, ktorý bojuje s tvorivou krízou. Vo svojom novom románe vytvorí krásnu a očarujúcu Ruby, prototyp dievčaťa svojich snov.

Potom však dôjde k niečomu neuveriteľnému: Ruby ožije a objaví sa v Calvinovom živote. Snímka od režisérskej dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris okúzli originálnym nápadom, pôvabnou Zoe Kazan v titulnej úlohe a solídne napísaným scenárom (tiež z pera Zoe Kazan, mimochodom).

Má ma rád, nemá ma rád

Príbehov o dospievaní máme v histórii kinematografie ohromne veľa a veľké množstvo z nich je aj veľmi vtipných a inteligentných. To platí aj pre pôvabnú romantickú komédiu Má ma rád, nemá ma rád. Tá nám vyrozpráva príbeh Bryca a Juli. Tí sa stretli už ako deti a Juli okamžite vedela, že je im súdené byť spolu. Bryce však rozhodne podobný názor nezdieľal.

Počas nasledujúcich rokov sa snažil Juli vyhýbať, keďže ju považoval za strelenú. Keď však Juli napokon o Bryca prestane mať záujem, zdá sa, že aj v ňom sa začnú prebúdzať city. Žeby mu Juli predsa len nebola ľahostajná? Režisérsky veterán Rob Reiner sa vrátil s krásnym a citlivým príbehom o prvej láske, ktorý vo vás zabrnká na tie správne nostalgické struny a zaručene vás dojme.

Wristcutters: A Love Story

Snímka Wristcutters: A Love Story nebola oficiálne uvedená v slovenských kinách, a je to veru riadna škoda. Rozpráva totiž veľmi nezvyčajný romantický príbeh. Odohráva sa po smrti všetkých hlavných postáv.

Mladík Zia sa dostal do depresií a spáchal samovraždu. Následne sa ocitol vo zvláštnom svete, ktorý do istej miery pripomína ten náš. Akurát je šedivejší, plný odpadkov a nikto sa v ňom neusmieva. Tu sa stretáva s ďalšími podobnými samovrahmi, ruským rockerom Eugenom a krásnou Mikal, ktorá si myslí, že sa sem dostala omylom.

Všetci traja sa vydávajú na cestu s cieľom dostať Mikal späť medzi živých. Medzi ňou a Ziom však začne klíčiť láska. Snímka Gorana Dukica exceluje svojím milým a jemne čiernym humorom, veľkou dávkou empatie a nenápadnou, ale o to silnejšou oslavou života, ktorá sa paradoxne odohráva v posmrtnom svete. Originálne a nevšedné. Pôvabu tohto filmu prepadnete veľmi ľahko.

Ona

Ďalší originálny zástupca na poli romantických filmov. Ona sa odohráva v blízkej budúcnosti, v ktorej existujú mimoriadne pokročilé operačné systémy s vlastnými osobnosťami. Mladík Theodore je deprimovaný, kvôli nedávnemu rozchodu, a tak nadviaže priateľský vzťah s operačným systémom menom Samantha. Postupne však Theodore začne cítiť, že sa do Samanthy zamiloval.

Má však podobný vzťah šancu na úspech? Režisér Spike Jonze nezostal svojej povesti nič dlžný a aj tentokrát doručil skvelý, nevšedný a pôsobivý film. Zaujme už samotná retro štylizácia budúcnosti, ale aj skvelé postavy, dobre napísané dialógy a samozrejme, aj ústredný nápad. Pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitnú a nevšednú romantiku, by mala byť Ona povinnou jazdou.

Terapia láskou

Vynikajúca romantická komédia s Bradleym Cooperom a Jennifer Lawrence v hlavných úlohách. Hlavným hrdinom je učiteľ Pat, ktorý trpel depresiami a musel sa dávať dohromady v liečebni. Počas tohto turbulentného obdobia sa mu navyše rozpadlo manželstvo.

Keď sa po ôsmich mesiacoch z liečebne vráti, stretne mladú vdovu Tiffany, ktorá tiež zápasí s najrôznejšími problémami. Obaja sa však začnú postupne zbližovať. Terapia láskou je fantastickým a veľmi pozitívnym filmom, hoci často rozpráva o veľmi temných obdobiach života. Aj napriek tomu však ukazuje, že šťastie a láska je každému na dosah. A to často aj na miestach, kde by sme to vôbec nečakali.

Titulná fotka: Fox Searchlight Pictures, The Weinstein Company


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje