Na svet okolo nás sa dívame z priemernej výšky 1,5 m. Nebolo by zlé občas zmeniť perspektívu a nazerať na veci z iného pohľadu. A to doslova. Instagramový účet Daily Overview na svojom konte zhromažďuje zaujímavé fotografie z rôznych kútov sveta odfotografované z výšky niekoľkých desiatok metrov. Možno si pri pohľade na našu krehkú planétu zhora viac ľudí uvedomí, aká je krásna a že ju treba chrániť pred ľudskou márnotratnosťou a egoizmom.
1. Na severe Austrálie sa už od roku 1963 nachádza takáto umelo vytvorená hrádza z pätnástich potopených lodí. Tieto vraky sa stali novým domovom pre tisícky rýb a koralov a aj rajom pre potápačov a milovníkov šnorchlovania.
2. Tento záber pochádza z pohraničnej oblasti medzi Brazíliou a Paraguajom. Vodná plocha na zábere je priehrada Itaipú. V tejto tropickej oblasti sa na poliach darí mnohým plodinám a okrem iných druhov tu nájdeme aj cukrovú trstinu, kávovníky, čajovníky a bavlníky.
3. Táto obrovská ružica bola vytvorená na dne vyschnutého jazera na leteckej základni v južnej Kalifornii. Priemer ružice je 1220 m a je nasmerovaná na severný magnetický pól, ktorý pri svojej práci využíva letectvo. Na obrázku nad ružicou vidíme letecké výskumné centrum NASA pomenované po Neilovi Armstrongovi.
4. Northumberlandia, známa aj ako Žena severu, je obrovská ležiaca socha ženy vytvorená z nánosov zeminy, ktorá sa vyťažila v neďalekom lome. Žena je 34 m široká a 400 m dlhá a bola dokončená v roku 2012.
5. Nie, toto nie je koláž. Toto je Boca Raton, mesto na americkej Floride. Mesto má približne 100 000 obyvateľov a je postavené na močiaroch.
6. Táto fotografia zachytáva nákladné lode vychádzajúce z indonézskeho prístavu v meste Surabaya. V nedávnej minulosti museli dno v prístave prehĺbiť o ďalších 16 m, aby sa doň dostali aj najväčšie lode. Lode z tohto prístavu prevážajú hlavne tabak, cukor a kávu.
7. Fotografia Eiffelovej veže z perspektívy, z ktorej ste ju ešte nevideli – zvrchu!
8. Solárne panely v severnej Číne tvoria obrazec zobrazujúci dve pandy. Komplex tvorí aj edukačné centrum pre deti, ktoré sa tu učia o trvalo udržateľných zdrojoch energie.
9. Tulipánové polia v holandskom Lisse hýria všetkými farbami.
10. Testovacia dráha v talianskom meste Nardò je 12,5 km dlhá a tvorí ju dokonalý kruh. Dráha má 4 cestné pruhy a každý pruh má svoju presne určenú rýchlosť, ktorú keď vodič dodrží, tak nemusí vôbec točiť volantom a ide ako po rovnej ceste. Na vonkajšom pruhu je táto rýchlosť 240 km/h.
11. Opevnenie Nossa Senhora da Graça sa nachádza v Portugalsku a je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho strategická poloha na vrchole Monte da Graça ho chránila pred nepriateľmi v časoch sedemročnej vojny (1756 – 1763).
12. Spoločný americko-mexický piknik na hranici, kde je už postavený múr rozdeľujúci tieto dve krajiny. Hranica nemá rozdeľovať, ale spájať.
13. Nič pre arachnofobikov! Na strechu jedného domu v americkom Seattli namaľoval v roku 2012 umelec Marlin Peterson tieto dva trojrozmerné záchodové pavúky.
14. Táto skupinka roztomilých hrošíkov si rada dopraje bahenný kúpeľ v národnom parku Serengeti na severe Tanzánie. Pytliaci na ne neustále útočia kvôli ich zubom, ktoré sa využívajú v tradičnej čínskej medicíne aj dnes, hoci vedci nepreukázali žiadne blahodarné účinky.
15. Botanická záhrada v austrálskom Mount Lofty vyzerá z neba ako moderné umelecké dielo.