V moriach a oceánoch sveta nájdeme mnoho divov prírody. Okrem farebných koralov, hravých rybičiek a ohromných veľrýb sú oceány sveta aj domovom prekrásnych umeleckých diel vytvorených človekom. Niektoré vznikli a boli umiestnené na morské dno ako memento ochrany životného prostredia, iné ako pamiatka alebo ako prejav umeleckého vyjadrenia.
Mnohé sú v slanej vode ponorené už niekoľko desaťročí a stali sa životným priestorom pre chaluhy a korály a zároveň turistickou métou potápačov.
Gili Meno, Indonézia
V Indonézii, neďaleko od turisticky známeho ostrova Bali, sa nachádza podvodný park so 48 sochami ľudských postáv v životnej veľkosti. Vytvoril ich známy britský sochár Jason De Caires Taylor, ktorý sa špecializuje na podmorské sochy.
Sochy, postavené do kruhu, predstavujú kolobeh života. Okrem toho, že slúžia ako turistická atrakcia, je ich primárnou úlohou poskytnúť koralom miesto na rast a rozmnožovanie. A preto je prísne zakázané sa sôch dotýkať.
San Fruttuoso, Taliansko
Neďaleko prístavného mesta Janov sa turisti môžu ísť potápať a zblízka si pozrieť sochu Ježiša Krista. Taliansky potápač Duilio Marcante dal zhotoviť sochu v roku 1947 po tom, čo sa mu neďaleko od tohto miesta utopil jeho kamarát a potápač Dario Gonzatti. Socha má veľmi impozantný vzhľad. Práve preto neskôr zhotovili obdobné sochy aj na americkej Floride a na ostrove Grenada.
Cancún, Mexiko
V turisticky známom mexickom rezorte nájdeš celé múzeum podmorského umenia MUSA. Okrem iných sôch tu uvidíš aj otrokov v putách, cyklistu, auto, kajakárov, tučného chlapa na sedačke, obrovské ľudské ruky, rodinný dom a mnoho ďalšieho. Tento raj pre potápačov vytvorila skupina mexických sochárov z betónu za pomoci už spomínaného Jasona De Caires Taylora.
Ostrov San Andrés, Kolumbia
Sochu gréckeho boha morí Poseidona vytvoril umelec Mario Hoyos v roku 2012. Nájdeme ju na ostrove San Andrés, ktorý sa nachádza približne 800 km od pobrežia Kolumbie. Socha je zhotovená z ekologických materiálov a obzerať si ju chodia nielen veselé rybičky, ale aj zvedaví turisti.
Bohol, Filipíny
Vyše 4-metrové sochy malého Ježiška a Panny Márie ochraňujú morské živočíchy a rastliny na dne filipínskeho mora. Tieto dve sochy tam v roku 2010 dali umiestniť miestni obyvatelia. Túto oblasť kedysi drancovali rybárske lode, ktoré pri love používali dynamit a iné invazívne spôsoby výlovu.
Chceli im pripomenúť, že prírodu stvoril Boh a my nemáme právo ju takto ničiť. Iniciatíva zafungovala a dnes sa tu už neloví. Naopak, celú oblasť obsadili športoví potápači a turisti.
Havaj, USA
Oahu je sopečný ostrov vo východnej časti Havajských ostrovov, ktorého hlavné mesto Honolulu je aj našincom dobre známe. Nachádza sa na ňom aj neslávne známa vojenská základňa amerického námorníctva Pearl Harbor, ktorú mnohí poznajú z filmu. Nie všetci ale vedia, že pod morskou hladinou sa skrývajú tajomne vyzerajúce sochy zobrazujúce božstvá pôvodných obyvateľov.
Kanada a Kajmanské ostrovy
Kanadský sochár Simon Morris vytvoril takmer 3-metrovú bronzovú sochu morskej panny. Teda vlastne dve. Jedna sa nachádza v Morrisovej domovine v Britskej Kolumbii, na západnom pobreží Kanady. Druhá sa nachádza pod morskou hladinou pri pobreží Kajmanských ostrovov.
Ostrov Grenada, Karibik
Prvý oficiálny podmorský park so sochami vznikol v roku 2006 po tom, ako túto oblasť úplne zničilo tornádo. Pomocou sôch sem chceli zakladatelia parku opäť prilákať ryby a iné morské tvory. V súčasnosti sa tu faune aj flóre veľmi darí a každým rokom sa zbierka rozširuje o ďalšie sochy a súsošia.
Baiae, Taliansko
V neapolskom zálive sa vedcom podarilo objaviť ruiny starorímskeho mesta Baiae. Táto oblasť je dnes chránenou archeologickou lokalitou. Mnoho nálezov a pôvodných sôch bolo prevezených do múzeí v okolí a sochy pod hladinou boli nahradené ich vernými replikami, aby sa predišlo ich poškodeniu.