Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

V moriach a oceánoch sveta nájdeme mnoho divov prírody. Okrem farebných koralov, hravých rybičiek a ohromných veľrýb sú oceány sveta aj domovom prekrásnych umeleckých diel vytvorených človekom. Niektoré vznikli a boli umiestnené na morské dno ako memento ochrany životného prostredia, iné ako pamiatka alebo ako prejav umeleckého vyjadrenia.

Mnohé sú v slanej vode ponorené už niekoľko desaťročí a stali sa životným priestorom pre chaluhy a korály a zároveň turistickou métou potápačov.

Gili Meno, Indonézia

V Indonézii, neďaleko od turisticky známeho ostrova Bali, sa nachádza podvodný park so 48 sochami ľudských postáv v životnej veľkosti. Vytvoril ich známy britský sochár Jason De Caires Taylor, ktorý sa špecializuje na podmorské sochy.

Sochy, postavené do kruhu, predstavujú kolobeh života. Okrem toho, že slúžia ako turistická atrakcia, je ich primárnou úlohou poskytnúť koralom miesto na rast a rozmnožovanie. A preto je prísne zakázané sa sôch dotýkať.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/may-12-2019-gili-meno-indonesia-1475734397

San Fruttuoso, Taliansko

Neďaleko prístavného mesta Janov sa turisti môžu ísť potápať a zblízka si pozrieť sochu Ježiša Krista. Taliansky potápač Duilio Marcante dal zhotoviť sochu v roku 1947 po tom, čo sa mu neďaleko od tohto miesta utopil jeho kamarát a potápač Dario Gonzatti. Socha má veľmi impozantný vzhľad. Práve preto neskôr zhotovili obdobné sochy aj na americkej Floride a na ostrove Grenada.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/cristo-degli-abissi-abyss-christ-san-1140382289

Cancún, Mexiko

V turisticky známom mexickom rezorte nájdeš celé múzeum podmorského umenia MUSA. Okrem iných sôch tu uvidíš aj otrokov v putách, cyklistu, auto, kajakárov, tučného chlapa na sedačke, obrovské ľudské ruky, rodinný dom a mnoho ďalšieho. Tento raj pre potápačov vytvorila skupina mexických sochárov z betónu za pomoci už spomínaného Jasona De Caires Taylora.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/isla-mujeres-quintana-roo-mexico-september-1571514988

Ostrov San Andrés, Kolumbia

Sochu gréckeho boha morí Poseidona vytvoril umelec Mario Hoyos v roku 2012. Nájdeme ju na ostrove San Andrés, ktorý sa nachádza približne 800 km od pobrežia Kolumbie. Socha je zhotovená z ekologických materiálov a obzerať si ju chodia nielen veselé rybičky, ale aj zvedaví turisti.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/snorkel-woman-swimming-turquoise-ocean-under-1384558748

Bohol, Filipíny

Vyše 4-metrové sochy malého Ježiška a Panny Márie ochraňujú morské živočíchy a rastliny na dne filipínskeho mora. Tieto dve sochy tam v roku 2010 dali umiestniť miestni obyvatelia. Túto oblasť kedysi drancovali rybárske lode, ktoré pri love používali dynamit a iné invazívne spôsoby výlovu.

Chceli im pripomenúť, že prírodu stvoril Boh a my nemáme právo ju takto ničiť. Iniciatíva zafungovala a dnes sa tu už neloví. Naopak, celú oblasť obsadili športoví potápači a turisti.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/underwater-grotto-holy-child-jesus-viewed-1448326277

Havaj, USA

Oahu je sopečný ostrov vo východnej časti Havajských ostrovov, ktorého hlavné mesto Honolulu je aj našincom dobre známe. Nachádza sa na ňom aj neslávne známa vojenská základňa amerického námorníctva Pearl Harbor, ktorú mnohí poznajú z filmu. Nie všetci ale vedia, že pod morskou hladinou sa skrývajú tajomne vyzerajúce sochy zobrazujúce božstvá pôvodných obyvateľov.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/sculpture-goddess-underwater-oahu-hawaii-170269721

Kanada a Kajmanské ostrovy

Kanadský sochár Simon Morris vytvoril takmer 3-metrovú bronzovú sochu morskej panny. Teda vlastne dve. Jedna sa nachádza v Morrisovej domovine v Britskej Kolumbii, na západnom pobreží Kanady. Druhá sa nachádza pod morskou hladinou pri pobreží Kajmanských ostrovov.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/emerald-princess-mermaid-statue-canada-very-815675

Ostrov Grenada, Karibik

Prvý oficiálny podmorský park so sochami vznikol v roku 2006 po tom, ako túto oblasť úplne zničilo tornádo. Pomocou sôch sem chceli zakladatelia parku opäť prilákať ryby a iné morské tvory. V súčasnosti sa tu faune aj flóre veľmi darí a každým rokom sa zbierka rozširuje o ďalšie sochy a súsošia.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/statues-underwater-399218077

Baiae, Taliansko

V neapolskom zálive sa vedcom podarilo objaviť ruiny starorímskeho mesta Baiae. Táto oblasť je dnes chránenou archeologickou lokalitou. Mnoho nálezov a pôvodných sôch bolo prevezených do múzeí v okolí a sochy pod hladinou boli nahradené ich vernými replikami, aby sa predišlo ich poškodeniu.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/this-statue-young-boy-located-off-1573617136

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.